64 Op 1 September 1884 werd het Gymnasium bezocht door 68 leerlingen. De staat van het onderwijs is zeer goed en beant woordt aan de vereischten. Het materieel en de hulpmiddelen voor het onderwijs verkeeren in goeden staat. De kosten voor het Hooger Onderwijs bedroegen f 21180,465daarentegen werd aan Bijkssubsidie 6885, en aan Schoolgelden f 5900.- ontvangen Algemeene beschouwingen. Ook nu kunnen wij weder getuigendat het onder wijzend personeel aan de verschillende inrigtingen van onderwijs alhier, over het algemeen hunne dikwerf moeijelijke taak met ijver en bekwaamheid vervulde. De steun, die Burgemeester en Wethouders van de Commissiën van toezigt op 't Onderwijs alsmede van 't Collegie van Curatoren van 't Gymnasium mogten onder vinden, wordt door hen zeer gewaardeei d. Zij hebben in 'tafgeloopen jaar weder een naauwkeurig toezigt op het aan hunne zorg toevertrouwde onderwijs gehouden, en zich beijverd den bloei van het onderwijs naar vermogen te behartigen. IX. Kunsten en wetenschappen. De in deze Gemeente gevestigde Muziekschool geniet van wege de Gemeente een subsidie van f 2500,be nevens kostelooze verstrekking van de bencodigdc loka len, vuur en licht daaronder begrepen. Het Bestuur dezer school is opgediagen aan eene Commissie van zeven leden door den Gemeenteraad te 65 benoemen. Aan het hoofd der school staat een leeraar met den titel van Directeur. Het onderwijs wordt gegeven door den Directeur en drie leeraren. Zij mogen binnen de gemeente geen pri vaatles geven dan aan leerlingen der school en buiten de gemeente alleen met goedvinden der Commissie. Zij mogen noch Directeur, noch Kapelmeester zijn van eenige muziekvereeniging, noch daarin werkzaam zijn dan met toestemming der Commissie. Elke leerling ontvangt minstens tweemaal 's weeks ge durende een uur onderwijs. Hiervan is uitgezonderd het onderwijs in de theorie der muziek, hetwelk slechts éénmaal 's weeks aan iederen leerling wordt gegeven. Op de school worden geene leerlingen beneden de 8 jaar toegelaten. Aan leerlingen die voor het onderwijs ongeschikt zijn, kan op voordragt van den Directeur door de Commissie het verder bijwonen der lessen worden ontzegd. De kosten van aanschaffing van strijk- en blaasinstru menten en muziek zijn voor rekening van den leerling. Onvermogende jongelieden, die aanleg voor de muziek bezitten, kunnen kosteloos onderwijs genieten en tevens gratis een gewaarmerkt strijk- of blaas-instrumentzoo mede de benoodigde muziek in gebruik ontvangen. Bij oprigting van een muziekkorps of orchest, uit gaande van de muziekschool, zullen de leerlingen, die kosteloos onderwijs ontvangenverpligt zijn tot koste looze medewerking gedurende minstens 5 jaren. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat, volgens het rapport der Commissie, zoowel de Directeur als de leeraren met ijver hunne taak vervullen en zij steeds

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 34