62 tot onderwijzer in het timmeren, modelmaken en aan verwante vakken aan de Werkschoot, onder bepaling dat het vastgestelde Reglement en de daaruit voort- vloeijende instuctiën voor hem bindend zullen zijn. VI. Klinische scholen, zijn alhier niet aanwezig. VII. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Onder de leiding van den Heer J. A. Vrugtman be staan in deze gemeente de navolgende Zangscholen: 1. De Burger-Zangschool met 64 jongens en 110 meisjes. 2. Eene Volks-Zangschool met 165 mannelijke en 108 vrouwelijke leerlingen. Yoorts wordt door den Heer Yrugtman onderwijs in het zingen gegeven aan 102 volwassenen, n.l. 43 man nelijke en 59 vrouwelijke leerlingen. Het onderwijs aan de 102 volwassenen werd door meer genoemden Heer gratis gegeven. Op de Gymnastiekschool werd door één leeraar en één hulpleeraar aan 276 mannelijke en 210 vrouwelijke leerlingen onderwijs gegeven. Aan het klassikaal onderwijs namen deel 78 jongens en 49 meisjes. Het aantal leerlingen, dat onderwijs genoot, bedroeg: op de Hoogere Burgerschool 55op de Burgeravondschool 49 en op het Gymnasium 38, terwijl dit onderwijs aan 20 jongens en 20 meisjes van de Normaalschool werd gegeven. Yan dat ondeiwijs weid tevens gebruik gemaakt door nog 103 meisjes van School A. en door 36 jongens en 38 meisjes van School D. 63 Het onderwijs voldeed aan de gestelde eischen. Tevens bestaat in deze Gemeente eene Vereeniging ter beoefening der praktische Gymnastiek, genaamd: „Olympia." Deze vereeniging telt 2 eereleden, 26 be gunstigers en 25 werkende ledenen geeft jaarlijks eene openbare uitvoering. De kosten van Onderwijs in de Gymnastiek bedroegen f 1457,015terwijl aan schoolgelden f 780,werd ont vangen. Zwemscholen. Onderwijs in het zwemmen wordt ge geven aan een der badhuizen der Gemeente, waarvan een zwembazin is verbonden. In het afgeloopen saisoen werden afgegeven 158 abonnementen voor zwemmen of baden, en 58 dozijn kaartjes voor baden; terwijl bovendien door 1333 personen van de baden werd gebruik gemaakt tegen contante betaling. VIII. Gymnasium. Getal onderwijzers en leerlingen. 1 Rector. 1 Conrector. 9 Leeraren. 1 Gymnastiek-onderwijzer. 1 Claviger. Ook nu weder is over den toestand van het onderwijs aan het Gymnasium door het Collegie van Curatoren een verslag opgemaakt, waaraan hierachter als bijlage C. een plaats is gegeven. Onder verwijzing daar naar vermelden wij nog het volgende

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 33