56 De alhier bestaande vereeniging tot bevordering van handenarbeid, die in 1883 werd opgerigt, stelt kinderen van 8—13 jaar in de gelegenheid, gedurende de zes wintermaanden twee uren per week onderwijs te ontvan gen. Oefening van oog en hand beoogt dat onderwijs, door het vervaardigen van eenvoudige voorwerpen van hout, riet, papier, touw enz. De leerlingen worden verdeeld in betalende en niet betalende. Het leergeld der eersten bedraagt f 8, per jaar. De niet betalende leerlingen worden gekozen uit de oppassende leerlingen van School E, F en G. Aan 't eind van eiken cursus worden de vervaardigde voorwerpen ter bezigtiging gesteld. De leden der vereeniging ongeveer 200 in getal, be talen f 1,— contributie per jaar. III. Inrigtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De Rijksnormaallessen telden op 1 April (begin van den Cursus) 59 kweekelingen, 29 mannelijke en 30 vrouwelijke. Op 31 December 46 kweekelingen, 22 mannelijke en 24 vrouwelijke. Drie kweekelingen genieten eene Rijkstoelage van f 300,1 mannelijke en 3 vrouwelijke kweekelingen verkregen de acte bij het voorjaarsexamen; 2 mannelijke en 1 vrouwelijke bij het najaarsexamen1 mannelijke kweekeling werd aan de Rijkskweekschool te Deventer geplaatst. Om verschillende redenen vertrokken in den loop van den cursus 3 mannelijke en 2 vrouwelijke kweekelingen. 57 Het onderwijzend personeel was, bij het einde van 1884, als volgt: N. J. Visscher, Directeur, Paedagogiek, Rekenen, Ne- derlandsche Taal. D. Colenbrander, Aardrijkskunde, Paedagogiek. Dr. W. Gleuns, Vormleer, Rekenen. L. J. van Hasselt, Fransche Taal. J. Heskes, Gymnastiek. P. Kat Pzn., Nederlandsche Taal. L. K. Kumpe, Wiskunde, Schrijven. C. Tempelmans Plat, Geschiedenis, Rekenen uit het hoofd. J. L. Vleeming, Handteekenen. C. van der Vlies, Kennis der Natuur. J. A. Yrugtman, Lezen, Zang. Mej. M. Yrugtman, Nuttige handwerken voor meisjes. De onderwijzers genoten gezamenlijk eene Rijkstoelage van f 3850,—. Geene subsidiën of bijdragen voor de opleiding wer den verleend. IV. Cursus tot opleiding van Hoofdonderwijzers en Hoofdonderwijzeressen. In deze gemeente bestaat een Cursus tot opleiding van Hoofdonderwijzers en Hoofdonderwijzeressen. Deze Cursus, wordt gehouden in een der localen van School D. Het bij ons ingekomen verslag van den Secretaris van dien Cursus komt onder letter E der bijlagen voor.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 30