46 anders veiligheiden in het verstoren der open bare orde); Aan 61 doortrekkende personen is op hun verzoek vergunning verleend om den nacht door te brengen in het zoogenaamde Passantenhuis; terwijl 120 personen, die daartoe niet in de termen vielen, door de politie buiten de gemeente werden gebragt. De dienst der Brandweer is thans geregeld bij 't Re glement hetwelk opgenomen is in 't Gemeenteblad on der No. 37, en 1 April 1884 in werking is getreden. Bij dat Reglement is bepaalddat het beheer over alles, wat tot de Brandweer betrekking heeft, wordt uitgeoefend door een Generalen Brandmeester bijgestaan door twee Adjunctenbehoudens het opperbevel bij Art. 189 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85, aan den Burgemeester en het toezicht aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Tengevolge van deze bepaling werd de Raadscommis sie voor de Brandweer, door U eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en door ons benoemd a. tot Generalen Brandmeester de Heer Cu. M. Henny; b. tot le Adjunct Generalen Brandmeester de Heer II. D. Mispelblom Beijer; en c. tot 2e Adjunct Generalen Brandmeester de Heer G. Lijsen. Bij de zamenstelling van het nieuwe Reglement heeft men vooral beoogd eene betere verdeeling van het aan tal manschappen bij de spuiten en aanjagers daar te stel len. Het gevolg daarvan is geweest, dat thans het getal manschappen bij iedere spuit eu lossen aanjager met 20 man is verminderd, doch daarentegen het getal nuin- 47 schappen van de vaste aanjagers ieder met 8 man is vermeerderd, terwijl de gereedschapswagens thans door de 5e kompagnie Weermannen (vroeger gestationneerd in de Hoven) worden bediend, hetgeen voorheen door een afzonderlijk personeel geschiedde. Het Korps Weermannen heeft dezelfde sterkte be houden. De brandbluschmiddelen in deze gemeente verkeeren in voldoenden staat. Op gezette tijden des jaars worden ze met het daarvoor bestemde personeel beproefd; de gebreken, die alsdan worden ontdekt, worden ten spoe digste hersteld. In deze gemeente zijn aanwezig (uitgezonderd de brandspuiten van 't Garnizoenvan de beide Zutphensche Assurantie-Maatschappijen en de vaste aanjager in den Reinmakershoekdie volgens contract aan 't Garnizoen is overgegaan), 9 brandspuiten, 4 vaste aanjagers met de daarbij behoorende slangenwagens, 1 vervoerbare aan jager en 1 korps Weermannen, die respectievelijk ge stationeerd zijn op de Nieuwstad, Broederenkerkplein, Boompjeswal, Hoven, Molenbeek, Paardenwal en buiten de voormalige Yischpoort. De Gemeente bleef in het afgeloopen jaar gelukkig van brand en andere rampen verschoond. De straatverlichting geschiedde, evenals reeds ver scheidene jaren, door Gas uit de Gemeente Gasfabriek. De orde werd in het afgeloopen jaar niet gestoord zoodat persoonlijke diensten van de inwoners, tot hand having der openbare orde in het algemeen belang, niet noodig zijn geweest.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 25