38 De onderhandelingen met Heeren Provisoren betref fende den afstand van terrein, benoodigd voor den bouw van een nieuw ziekenhuis, zijn in 1884 op nieuw ge opend. Omtrent den toestand dier inrigtingen kunnen wij me- dedeelen: Bij de in het Gesticht verpleegden kwamen geene be smettelijke ziekten voor uitgezonderd de sedert jaren verpleegd wordende lijders aan granuleuze oogziekte. De algemeene gezondheidstoestand was voldoende. Evenals vorige jaren werd voortgegaan met het bezoe ken van en Godsdienstoefening houden met de lijdersin het Ziekenhuis, door den krankenbezoeker J. de Vries. In het Krankzinnigen-gesticht woonden de lijders daar toe door de Geneesheeren als geschikt aangewezen, de Godsdienstoefening geregeld bij in het daartoe ingerigte kerklokaalde Protestanten des Zondags en de Roomsch- Katholieken des Dingsdagsmorgensof wel de openbare Godsdienstoefening in één der kerken in de Gemeente. In buitengewone omstandigheden werden de geestelij ken der verschillende gezindten onverwijld ontboden. De inkomsten van het Oude en Nieuwe Gasthuis be stonden in pachtenopbrengsten van vaste goederen rente van gevestigde kapitalen, vergoeding van verple- gingskosten enz. tot een bedrag van f 190000,— waaruit zooveel noodig de uitgaven werden bestredenterwijl belegd werd een nominaal kapitaal van f 30.300 op 't Grootboek der 4 °/0 Nat. Schuld. Het meubilair werd steeds goed onderhouden en zoo noodig vernieuwd. De gebouwen en tuinen in de Gemeente zijn in goe den staat onderhouden. Het ophoogen der tuinen werd 39 voortgezet. Die voor de zwakke afdeeling der 4e klasse en voor de onrustigen eerste klasse in de vrouwenafdee- ling werden op de hoogte gebragt en opnieuw aangelegd. Er is een krachtig begin gemaakt met het afbikken der beraapte gevels en het opnieuw berapen met Port- landcementspecie, zoomede met het wegnemen der hou ten lijsten en afdekkingen en in de plaats aanbrengen van hardsteenen en gemetselde. De oude houten schutting langs de binnentuinen der mannenafdccling is weggebroken en daarvoor een muur met kasten, urinoirs en privaten gemetseld. De houten schuttingen langs de moestuinen en de af- zonderingtuinen der vrouwcnafdeeling zijn vernieuwd en direct zoo hoog geplaatst als noodig is voor het wa- tervrij ophoogen dier terreinen. Een gedeelte der bestaande heiningmuren langs bin nentuinen en plaatsen zijn van nieuwe afdekkingen voor zien welke wel is waar kostbaarder zijn dan de vroeger toegepaste, docli uitstekend aan het doel (het drooghou- den dier muren) beantwoorden. De houten rasterwerken tusschen de binnentuinen der vrouwenafdeeling zijn vervangen door ijzeren hekken, waardoor deze tuinen een veel vrolijker aanzien hebben verkregen. Belangrijke herstellingen hadden plaats aan de glas- en raamkozijnen met betimmeringen van de gevels der buitentuinen. De oneffene klinkerbevloeringen in doorgangen en bin nenplaatsen zijn vervangen door bevloering van molen steen. De bliksemafleiders en de brandbluschleidingcn zijn beproefd en in goeden staat bevonden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 21