32 De schoeijing langs de Kade buiten de Yischpoort, werd over eene lengte van ongeveer 50 Meter bijna ge heel vernieuwd. De uitvoering daarvan geschiedde na gehouden openbare aanbesteding voor de som van 1077,-. De Binnengracht werd met zorg gespuid en sehoon- gehouden. Aan de sedert jaren bestaande behoefte tot verbete ring van de spuijing der Binnengracht werd een begin gemaakt. Tengevolge van het besluit tot uitbreiding der Gasfa briek op de bestaande plaatsmoest de uitmonding- der Binnengracht achter de gasfabriek worden gedempt. In de plaats daarvan werd eene nieuwe uitmonding gemaakt in de Yischpoortshaven, bestaande in een nieu wen gemetselden duiker voorzien met ijzeren afsluiting. Aan de grachtzijde werd deze duiker voorzien met ijzeren schuiven, dienende tot stuw, om de gracht op peil te kunnen houden, terwijl de inrigting daarvan zoo danig is gemaakt, dat dcsverkiezendo de gelieele gracht ontledigd kan worden. De inrigting voldoet geheel aan de verwachting, en wanneer de inmonding aan de Berkelzijde gereed is, waartoe het plan door U werd goedgekeurd, en in de laatste weken met de uitvoering werd begonnen, is het te verwachten, dat de toestand der Binnengracht, wat de spuijing betreft, eene groote verbetering zal ondergaan. Als gevolg van de verlegging der uitmonding bij de Yischpoort en het dempen der monding achter de gasfabriek en langs den Martinetsingel zijn de uitmon dingen der riolen aldaar verlegden nieuwe riolen ge legd in die gedempte gedeelten, terwijl een nieuw riool werd gelegd in de Waterstraat en dit in vereeniging 33 met het verlengde riool van het 's Gravenhof afloopt in den nieuwen duiker naar de Vischpoorthaven. De gezamenlijke werken werden in het openbaar aan besteed voor rekening der gasfabriek, de kosten hebben bedragen f 5005,485 Het dek der IJssolbrug onderging eene belangrijke herstelling, en werd over eene lengte van 150 Meter vernieuwd. De vernieuwing van het bovendek geschiede met eiken houten schrooten. De bovenbouw der havenbrug bij de gasfabriek en die van de brug over de Inundatiesluis werden geheel vernieuwd en tevens verbreed. Daarbij werd de proef genomen met eene geheel nieuwe constructie, welke be staat uit getrokken ijzeren liggers, waarover eene gegolfd verzinkt ijzeren bedekking is bevestigd. De ijzeren bedekking is aangevuld met een kleilaag en daarover eene gewone bestrating in zand aangebragt. De uitvoering daarvan werd in het openbaar aanbesteed en de kosten van de vernieuwing der beide bruggen be droegen f 2001,68. De brug over de beek in den Emmerikschen weg moest, wegens de ophooging van dien weg worden ver hoogd. Nu de Emmeriksche weg verbreed en in orde is ge- bragt, moet eene verbreeding en verbetering van die brug noodzakelijk volgen. Plannen daartoe zijn in overwe ging- De kosten aan de bruggen besteed bedroegen: Voor de IJssolbrug f 4725,955 Voor de overige bruggen - 2986,9G5 Te zamen f 7712,86 3

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 18