us 10 Ook het gebouw is onderhouden, en de scliool- meubelen zijn hier en daar in orde gebracht. Mededeelingen. In het vorige Yerslag is vermeld, welke stappen gedaan zijnom voor de oud-leerlingen der Hoogere Burgerscholen dezelfde rechten te verkrijgen als voor de leerlingen, herkomstig van de Gymnasiën, ten aanzien van het aan gaan eener verbintenis voor den geneeskundigen dienst der landmacht. De Commissie van Toe zicht heeftna het mislukken harer eerste po gingen, de zaak niet opgegeven, maar zich met een request gewend tot de 2e Kamer der Staten-Generaalten eindezoo mogelijk langs dezen weg, te verkrijgen wat haar, met het oog zoowel op het belang der leerlingen als op het landsbelang, wenschelijk voorkwam. Een adres van gelijke strekking is aan de 2e Kamer in gediend door het Hoofdbestuur van de Veree- niging van Leeraren aan inrichtingen van Mid delbaar Onderwijs. Maar noch het een noch het ander heeft mogen baten om den Minister van Oorlog tot andere gedachten te brengen. Zijne Exc. blijft volhouden, en daarin wordt hij, helaas! gesteund door de medische faculteiten van drie onzer Universiteiten „dat de ge neeskundige studiën, zonder voorafgaande clas- sieke vormingniet kunnen geacht worden tot het verkrijgen van den artstitel en voor de la tere beoefening der wetenschap even geschikt en doeltreffend te zijn als diewaaraan de clas- sieke vorming ten grondslag ligt." Schreef de Commissie van Toezicht het vo- 11 rige jaar: „de tijd moet leeren of sleur en voor oordeel, dan wel billijkheid en verstandig be leid de overwinning zullen behalen;" thans moet zij tot haar leedwezen constateerendat de zege aan de eerste is gebleven. In de tweede plaats moet de Commissie van Toezicht nog mededeelendat door haar eene herziening is ter hand genomen van de plaat selijke Ycrordening op het Middelbaar Onder wijs. Nadat deze was gereed gemaakt en in eene gecombineerde Yergadering met de Leera ren was besproken, welke laatsten geene prin- cipiëele bezwaren tegen de voorgestelde wijzi gingen hadden, is zij bij den Gemeenteraad in gediend, die het stuk in handen stelde eener Commissie van advies, maar in zijne Vergade ring van 18 December besloot de behandeling der zaak uit te stellen, op grond van de door den Minister van Binnenlandsche Zaken toege zegde wijziging van de Wet op het Middelbaar Onderwijs, die men eerst wilde afwachten. Ten derde is het hier de plaats iets te zeg gen omtrent de parallel-klassen wier opheffing in den Gemeenteraad is ter sprake gebracht, en door enkele leden gewenscht wordt. Die wensch is gegrond op het verlangen naar be zuiniging niet op het stroven naar verbetering van het onderwijs. Worden, zoo redeneert men, de parallel-af- deelingen weder gecombineerd, dan kan met een kleiner personeel van leeraren volstaan wor den, en de kosten der school worden vermin-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1882 | | pagina 58