BIJLAGE B. 70 Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zutphen. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eer, ter vol doening aan art. 9 harer verordening, aan Burgemeester en Wethouders verslag te geven van hare werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. De toestand van de openbare gezondheid te dezer stede was in het afgeloopen jaar in het algemeen bevredigend te noemen, en, hoewel deze gemeente niet geheel ver schoond bleef van sommige epidemische ziekten, heeft de Commissie, wegens het minder ernstig karakter daarvan, het niet noodzakelijk geacht U buitengewone maatregelen ter beteugeling voor te stellen. Wegens de noodzakelijkheid om op het nieuw gebouwde gedeelte van het Stationsplein eene openbare pomp te stellen, werden door de Commissie, in overleg met deu Gemeente-Architekt, eenige onderzoekingen ingesteld naar de hoedanigheid van het drinkwater, dat door verschillende welputten op dat terrein wordt geleverd. In het geheel werd het water scheikundig onderzocht uit een tiental pompen van de nieuw gebouwde perceelen, en wel zoo veel mogelijk afkomstig van verschillende punten van het te onderzoeken terrein. .De uitkomsten van dit onder zoek waren verre van gunstig te noemenin het algemeen was het onderzochte water van zeer slechte qualiteit en vertoonde voornamelijk een te groot gehalte aan organische 71 stoflen, ammonia en nitreuse verbindingen, terwijl de meesten bovendien nog door een groot gehalte aan kalk- zouten en ijzerverbindingen eene gele kleur hadden en sterk troebel waren. Slechts twee van de onderzochte welputten leverden water, dat eenigszins drinkbaar was, doch ook dit was nog niet van uitstekende hoedanigheid te noemen. Door den Secretaris der Commissie werd op verzoek, de werking onderzocht van de waterfilters van Cheavin, zooals die door verschillende firma's hier ter stede worden geleverd en door tal van deskundigen tot zuivering van drinkwater zijn aanbevolen geworden. Door het onderzoek der genoemde filters is gebleken, dat deze aanbeveling volkomen gegrond is. Door het filter werd drinkwater uit verschillende slechte pompen alsmede loodhoudend water, gefiltreerd en zóówel vóór als na de filtratie, het water scheikundig onderzocht. Het onderzoek leerde dat deze filters zeer goed werken, dat de organische stoffen en de ammonia er bijna vol komen door worden verwijderd, en zelfs lood- en kalk- zouten door de filters worden teruggehoudenzoodat deze, mits goed onderhouden en van tijd tot tijd gereinigd wordende, zeer aanbeveling verdienen, terwijl zij tevens gemakkelijk zijn te behandelen. Het scheikundig onderzoek naar den aard van het gla zuur van ijzeren pannen, die door verschillende leveranciers in deze gemeente worden verkocht werd door de Commissie voortgezet. Moest in het vorig jaar eene collectie pannen wegens te groot loodgehalte door de Commissie worden afgekeurd, zoo bleken de in dit jaar onderzochte soorten voor de gezondheid onschadelijk te zijn. Hoewel sommigen der onderzochte pannen een gering lood- of zinkgehalte vertoonden, bleek toch, dat dit van te onbeduidende hoeveelheid was, om in de omstandig-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1880 | | pagina 37