48 Voorts werden genomen: 25 dozijn kaarten voor baden en 10 dozijn kaarten voor zwemmen, terwijl bovendien 6/9 baden werden gebruikt, en 503 maal van de gelegenheid tot zwemmen werd gebruik gemaakt door verschillende bezoekers. Volgens het bestaande tarief werd voor onderrigt in het zwemmen eene som van f 92,50 ontvangen, en voor overvaren buiten abonnement f 41,16. VII. Latijnscho scholen, Gymnasia en Athenaea. Aan het hoofd van het alhier bestaande Gymnasium staat 1 Rector, voorts 1 Conrector en 8 Leeraren; het telde op 31 December 1880 54 leerlingen. Bij den aanvang van den cursus in September 11. werd de vijfde klasse voor het nieuwe leerplan ingerigt, waartoe in Uwe vergadering van 5 July was besloten. In ver band hiermede werd in diezelfde vergadering de Heer Dr. B. C. Goudsmit, Leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, op voordragt van Heeren Curatoren van het Gym nasium, benoemd tot tijdelijken Leeraar in de natuur- en scheikunde, onder verpligting dat onderwijs gedurende twee uren 's weeks te geven tegen eene belooning van 200 's jaars. VIII. Kunsten en Wetenschappen. Teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn alhier niet aanwezig. De op te rigten Muziekschool waaraan bij Uw besluit van 17 November 1879 een subsidie werd verleend, be staande in eene jaarlijksche toelage van 2500, en de kostelooze verstrekking van de benoodigde lokalen, vuur en licht daaronder begrepeneen en ander voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren, is in het vorig jaar tot stand gekomen. Zij werd den 5 October 11. geopend. 49 Het voor die school bestemde reglement werd in Uwe vergadering van 15 Maart 1880 vastgesteld. Het teekenen en boetseeren wordt aan de Burgeravond school onderwezen. De in deze Gemeente bestaande afdeeling der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield 's winters geregeld hare vergaderingen en telt 128 leden. Van hare vrij aanzienlijke bibliotheek wordt veel gebruik gemaakt. De alhier gevestigde Volksleeskamer, die ten doel heeft meer kennis en beschaving onder den werkenden stand te verspreidentelt 90 leden. Het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen (Physica) hield in den afgeloopen winter wekelijks zijne vergaderingen en telt 58 leden en 3 hono raire leden. De Rederijkerskamer Polyhymnia" met 17 werkende, 160 niet werkende en 50 buitenleden, hield haar goeden naam staande, terwijl de Vereeniging »Pictura" voortging met het geven van kunstbeschouwingen om den zin voor schilder- en teeken kunst op te wekken en te bevorderendeze vereenigin,r telt 179 leden. HOOFDSTUK X. Armwezen. Aangaande den toestand van de behoeftige klasse, ver geleken met het vorige jaarvalt geene merkbare ver andering te meldendie toestand is vrij gunstig. In deze Gemeente bestaat genoegzaam gelegenheid voor den behoeftige om werk te bekomen. De Diaconie-besturen en de verschillende Instellingen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1880 | | pagina 26