Gedurende de laatste dagen van December bereikte de waterstand eene hoogte van 8.50 M. A. P.zijnde maar weinig Centimeters minder dan de hoogste bekende stand van 1876. Ofschoon daardoor schade is ontstaan is deze door verschillende tijdig aangebragte voorzieningen zooveel mogelijk beperkt. Daaronder verdient bijzondere melding dat op den 24 December voor het eerst de noodkeering van schotbalken is geplaatst in den Emperduiker. Daardoor werden de Hoven (en ook een belangrijk gedeelte der Gemeente Brummen) voor het inundatiewater van de Voorsterklei gevrijwaard. De buitenwaterstand bedroeg 7.93. De binnenstand 6.40 zoodat er door de schotbalken gekeerd werd eene hoogte van 1.53 M. Evenzoo werd op den 23 December de locomobile tot afmaling der binnengracht in het werk gesteld en tot op 31 December voortdurend in het werk gehouden. Dagelijks werd de gracht tot de hoogte van 6.70 M. A. P. afgemalenterwijl het buitenwater gedurende enkele dagen eene hoogte bereikte van 8.50 M. A. P. De toevloeijing van kwelwater op de lage terreinen tusschen de Polsbroek en de Laarstraat was aanzienlijk. Verschillende tijdelijke doorgravingen werden gemaakt in de Polsbroek en het Hoogestraatje en op enkele andere plaatsenwaardoor dat kwelwater naar de Binnengracht kan afvloeijenzoodat op die wijze de woningen watervrij gehouden zijn. Die afleiding naar de binnengracht is echter gebrekkig en indien die hooge waterstanden zooals thans gedurende eenige jaren telkens terugkeeren zal het noodzake lijk zijn dat hierin door het maken van afvoer-riolen, of op waterleidingen op afdoende wijze verbetering worde gebragt. De gemetselde kaaimuur langs den IJssel, werd over een gedeelte van 30 Meter tot op laag water afgebroken en op nieuw opgemetseld. 31 Gedurende den hoogen waterstand in het laatst der maand December ontstond eene verzakking der beschoeijing langs de Binnengracht bij de Vijfde Openbare School. Vanwege het Rijk werd tot normalisering der rivier een berm gelegd langs de lage waarden boven de brug en werden eenige baggerwerken verrigt op de rivier vóór de stad tot verruiming van het profil. In aansluiting met de werken langs den oever der rivier werd het lijnpad langs de lage waarden boven de brug opgehoogd. Grachten. De binnengracht werd schoongemaakt en voor bagger gezuiverd. De spuijing geschiedde met de meeste zorg. Gedurende den hoogen waterstand der rivier werd de gracht op peil gehouden door de locomobile met centri- fugaalpomp. De kosten der bemaling hebben bedragen f 105,44. Bruggen. Het dek der IJsselbrug vorderde belangrijke herstelling. De bovendekken van de beweegbare brugvallen werden vernieuwd als ook een gedeelte der trottoirs ter lengte van 70 M. De bovenbouw van de brug over de beek en wel de liggers, de beide dekken en de leuningen werden bijna geheel vernieuwd. Het bovendek der Spittaalbrug werd vernieuwd. Van de brug bij de Manestraat ondergingen de land- hoofden eene belangrijke herstelling. Op den 23 December, nadat de brug driemaal geopend was tot het doorlaten van schepen stortte de gegoten ijzeren brug over den mond der Berkel of oude Haven plotseling in een. De brug was in 1858 gebouwd en verkeerde oogenschijnlijk in goeden toestand. 30

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1880 | | pagina 17