24 De straatweg buiten de Nieuwstad tot aan den overweg werd omgelegd en op nieuw bestraat. De IJsselkade van de Marschpoortstraat tot de Stations straat werd geheel verstraat. Het Oudewand werd ver straat en de aanwezige veldkeijen vervangen door behakte Niedermendiger landkeijen. Verder werden de bestratingen in de Marschpoortstraat, KolenstraatRoodetorenstraatWalstraat, Diezerstraat, Paardenwal, Hoornwerk, Rijkenhagen, Manestraat, Gast huissteeg, Raadhuissteeg, gedeeltelijk verlegd of belangrijk hersteld, gezamenlijk tot eene oppervlakte van 16009 M3. In het RijkenhagenRoodetorenstraatPaardenwal en Manestraat werden nieuwe riolen gelegd en gegoten ijzeren straatsyphons geplaatst. Voor de bestratingen zijn aangekocht van de firma Kloos en van Limburg f 10470 Quenastkeijen ad f 74,50 per 1000. van T. J. Smit 19976 Benahinkeijen ad f 79, van J. Olilig 20000 Niedermendiger-keijen ad f 65,—, van T. van de Loo 60000 straatklinkerts ad f 16,95. Bij de verbouwing van het hoekhuis op den hoek der Beukerstraat en Frankensteeg, werd met den eigenaar eene ruiling van grond aangegaanwaardoor het bestaande pothuis werd weggebrokeneen afronding op den hoek werd gemaakt en vanwege de Gemeente een trottoir werd gelegd. Met het bestuur der David-Evekink-stichting werd eene overeenkomst aangegaan tot afstand van grond voor de verbreeding der Melatensteeg. In die steeg en langs den Berkelsingel werd langs de nieuwe woningen een trottoir gelegdwaardoor eene belangrijke verbetering is ontstaan. De kosten van een en ander bedroegen: Voor onderhoud9830,30 aanleg en verbetering- 1430,645 25 Beinhouden van Straten, Biolen, Gootkommen en het ophalen van Vuilnis In dezen tak van dienst werd geene verandering gebragt. De werkzaamheden waren geregeld als volgt: het ophalen der asch en vuilnis en het schoonhouden der straten, putten en gootkomen, geschiedt door werk lieden in dienst der Gemeente. Het vervoer van vuil en modder geschiedt met paard en kar; dagelijks zijn twee werkliedenieder vergezeld van voerman, paard en kar, belast met ophalen van asch en vuilnisen één met voermanpaard en karmeer bepaald met het reinhouden der straatputten en gootkommen. Op de mestplaatsen zijn aangevoerd 3385 karren straat- vuil en haardasch en 1527 karren modder uit straatputten en riolen. De werklieden worden daarvoor betaald met f 0,25 per kar. Het straat vuil wordt op de mestplaatsen met beer ver mengd en tot compost bereid. Het getal der uitgezette privaattonnen is vermeerderd met 119, zoodat er op 31 December 1114 privaten voor het tonnenstelsel zijn ingerigt. Daarvan zijn geplaatst in de Scholen en Gemeente-gebouwen 76 Kazerne en Huis van Arrest 36 Gestichten34 algemeene privaten14; terwijl de overigen zijn geplaatst in de privaten van 700 huisgezinnen. De verwisseling der tonnen geschiedt naar de behoefte, dagelijks of eenige malen 's weeks, door werklieden in dienst der Gemeente. De gevulde tonnen worden met kar en paard naar de mestplaatsen vervoerd waartoe dagelijks twee stel wagens in gebruik zijn.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1880 | | pagina 14