waarin wij liopen dat door de hoofden dezer Scholen spoedig verbetering zal worden gebracht. Enkele ouders ook laten hunne kinderen liever aan de 2C Ges. Bijz. School, totdat ze den leeftijd hebben bereikt om elders hunne studiën voort te zetten, wat niet alleen ten nadeele van de School van den Heer Knottenbelt strekt, maar ook niet bevorderlijk voor den goeden gang van het onderwijs aan de 2* Ges. Bijz. School kan °zijn° Dezelfde opmerking geldt ook voor de aansluiting van de le Ges. Bijz. School aan de le Openbare School. De 2e Gesubs. .oijz. School moet naar het oordeel der Commissie uitsluitend dienen ter voorbereiding tot de 1 Gesubs. Bijz. Schoolterwijl van daar de overgang tot de le Openbare School, de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium moet plaats hebben. Het leggen der grondslagen tot die verdere studie, ziedaar wat billijkerwijze van de School van den Heer Knottenbelt mag worden verwacht, en al de vereischten daartoe zijn er aanwezig; moesten wij den Hoofdonder wijzer eenen raad geven, het zoude deze zijn, zich dan ook zooveel mogelijk alleen tot dat schoone doel te be palen, en eenige vakken, bijvoorbeeld geschiedenis, vooral niet te uitvoerig te behandelendaar zulks slechts enkelen leerlingen ten goede komtten nadeele der meer achter lijken waarop niet het minst moet worden gewerkt. Wat eindelijk de Bijzondere Scholen aangaatdaaronder bevinden zich twee, die zoowel voor uitsluitend Lager als voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs zijn ingericht n.l. de E. K. School van den Heer Boe km a en de Chr. Nat. SchoolHoofdonderwijzer de Heer Kleijn. Deze mochten met het oog daarop wel eenige vermeerdering van onderwijzend personeel ontvangenterwijl toch aan de Christelijk Nationale School, bezocht door 201 leer lingen het onderwijzend personeel bestaande uit een 13 Hoofdonderwijzer en drie hulponderwijzers bijgestaan door 3 kweekelingenmet het oog op het tweeledig doel dei- School onzes inziensniet toereikend iszal het wel geen verder betoog behoeven dat een personeel van een Hoofd en een hulponderwijzer, bijgestaan door een kweekeling, aan eene school als die van den Heer Boermadaaren boven nog gesplitst in twee Scholeneene voor betalende en eene voor niet betalende leerlingen, bezocht door 85 leerlingen, moeielijk voldoende kan worden geacht. Daar men bij de oprichting der School voor Kath. meisjes heeft getoond wel te weten wat een goede School behoeft hopen wij in het belang der Kath. jongens, dat men ook aan deze School het noodige niet zal onthouden. r Aan de overige Bijzondere Scholendie van den Heer Kouwenaar, van Mejuffrouw van der Hoeven en voor de E. K. meisjes, wordt gecombineerd Lager en Meer Uitgebreid Lager Ouderwijs gegeven. De Heer Kouwenaar vergt onzes inziens wel wat te Teel van zÜne krachten om geheel alleen het onderwijs van 44 leerlingen, van zeer verschillenden leeftijd en ontwikkeling, in zooveel vakken, op zich te nemen. Loffelijk is het streven van Mejuffrouw van der Hoeven, om hare School zoo goed mogelijk in te richten. Een blijk daarvan gaf zij door den nieuw benoemden leeraar aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium voor het hransch, Dr. Bali.and, en den Heer J. Kutjpers, leeraar aan de Burgeravondschool voor de kennis der natuur, ook aan hare School te verbinden. Van de School van Mejuffrouw van Bers eindelijk is boven reeds het een en ander medegedeeld. Tengevolge der overgangsperiode, waarin we ook dit jaar wederom door de niet invoering der nieuwe wet verkeerden, werden van de zijde der Plaatselijke School commissie geene voorstellen van eenigen ingrijpenden aard

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 68