10 quantiteit maar op de qualitcit van liet geleerde aan; liet is daarom dat we eenige meerdere zorg bij liet onderwijs m het schrijven zeer gewenscht achten; bij dit leervak toch komt het vooral op den eerstgelegden grondslag aan. Behalve deze opmerking mogen we echter ook deze School een gunstig oordeel niet onthouden. Na onze reeds boven geuite gevoelens aangaande de 3e en 5e Openbare school zouden we daarover verder kunnen zwijgenwas het niet dat de Heer van bek Vlies, Hoofdonderwijzer der 3e Openbare School, ouzes inziens eene bijzondere vermelding verdiende over den ijver, waar mede lip steeds tracht zijne School op de hoogte des tijds te houdenal gaat dat ook met eene niet verplichte inspanning zijnerzijds gepaard. In den loop van het jaar 1879 toch is hij aangevangen de leerlingen in de vrije oogenblikkendie vroeger werden gebruikt tot spelen, bezig te houden met de zoogenaamde kamergymnastiek, door zijne acte voor dat vak was hij in staat zelf de leiding daarvan op zich te nemenen het is waarlijk aardig om te zieu met hoeveel lust en opgewektheid dat onderwijs wordt gegeven zoowel als ontvangen. Ook mogen we der oe Openbare SchoolHoofdonder wijzer de Heer Tempelmans Plat, een woord van lof niet onthouden voor de zorg aldaar besteed aan het den leer lingen gewennen aan orde en netheid, iets wat op eene school als deze, waar vele leerlingen te huis zeer zeker niet te dien opzichte worden verwendniet genoeg is te waardeeren. Ook de 4e Openbare School mag, wat inrichting en onderwijzend personeel betreft, met lof worden genoemd; met lust en ijver wordt daar onderwezen. De resultaten van het onderwijs aldaar blijven bij het oude, een zoo gioot verzuim dat door den veldarbeid op deze School nog steeds blijft heerschen, moet op de vruchten van het 11 beste onderwijs dan ook wel een ongunstigen invloed uitoefenen. 2". Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Onder deze rubriek vallen de le Openbare, de Avond school der 2e Openbare en de le Gesubs. Bijz. School. De le Openbare SchoolHoofdonderwijzeres Mejufvrouw Michielsen, durven we gerust uitstekend noemen; met ijver en opgewektheid wordt aldaar zoowel door hoofd- als hulppersoneel onderwezende resultaten zullen dan ook wel hoe langer hoe meer blijken daarmede overeen te komen. Over de Avondschool der 2e Openbare School kan ook ditmaal ons oordeel gunstiger zijn dan bij ons vorig verslag. Mocht de Hoofdonderwijzer zijne overigens zeer prijzens waardige ambitie in zooverre wijzigen dat hij hoe langer hoe meer wordt doordrongen van het denkbeelddat het doel van dezen Cursus is eind-onderwijs, en geeue voor bereiding tot Hoogere Burgerschool of Gymnasium, dan zoude eene scherpere afscheiding der klassen zijn in acht te nemen, wat thans naar ons oordeel te wenschen over laat, terwijl daardoor als van zelve de gang van het onderwijs geregelder zoude ziju. Overigens mag ook het hulppersoneelaan dezen Cursus werkzaammet lof worden vermeld. De ingekomen rapporten naar aanleiding van de be zoekengebracht aan de le Gesubs. Bijz. School, luiden steeds gunstig; zoowel de Hoofdonderwijzer als de twee hulponderwijzers zijn volkomen voor hunne taak berekend. De ook dit jaar wederom te constateeren vermindering van het getal leerlingenkan dan ook naar onze ziens wijze moeielijk worden geweten aan de School zelve, maar is wellicht een gevolg van de minder goede aansluiting, die er bestaat tusschen deze en de 2e Gesubs. Bijz. School,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 67