8 terwijl met liet oog op de verschillende jaargetijden waar lijk naar de reden daarvan niet behoeft te worden gezocht. Uit de bij onze Commissie ingekomen opgaven omtrent de verzuimen op de andere Scholen kan ditmaal moeielijk eenige gevolgtrekking worden gemaaktdaar daarop de in deze Gemeente geheerscht hebbende ziekten van grooten invloed zijn geweest. In de maand October toch meende de PI. Schoolcom missie het Dagelijbsch Bestuur opmerkzaam te moeten maken op eenedoor haar op verschillende Scholen waar genomen, heerschende oogontsteking, waarvan het gevolg is geweest dat de daaraan lijdende kinderen tijdelijk van de school werden verwijderd, terwijl, toen het dienten gevolge ontstane verzuim allengs wederom verminderde, de mazelen werden verklaard epidemisch in onze Gemeente te heerschen, waardoor het verzuim op enkele scholen verbazend toenam. Echter gelooven wij dat, die oorzaken buiten rekening gelatenhet verzuim vrij wel stationnair is gebleven. De Normaalschool werd in het afgeloopen jaar succes sievelijk bezocht door 72 kweekelingenwaaronder 7 Rijks-kweekelingen en 24 die, buiten de Gemeente woon achtig, alleen des Zaterdags of des Woensdags en Zaterdags de lessen bijwoonden, terwijl bovendien nog 14 eene Kijkstoelage en 5 eene toelage van de Gemeente genoten. In de maand April verkregen 5in de maand October 4, hunne acte als hulponderwijzer. Het op 5 Juli 1879 gehouden examen aan de Normaal school werd op uitnoodiging van den Districts-School- opziener door enkele leden onzer Commissie bijgewoond. De indruk daarvan verkregen mag over het geheel genomen gunstig genoemd worden; het onderwijs in de kennis der natuur werd echter nog steeds door denzelfden onder wijzer gegeveneene verandering daarin blijft gewenscht. ioO Thans zijn wij genaderd U ons oordeel mede te deeleii over de inrichtinggang en resultaten van het onderwijs op de verschillende Scholendat doende zullen wij in de eerste plaats de Openbare en de daarmede gelijk staande Ges. Bijz. Scholen, en wel 1° die voor Lager en 2° die voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, bespreken, om daarna voor zoover ons zulks gewenscht voorkomt een enkel woord aan de Bijzondere Scholen te wijden. Aan de rapportendoor de uit ons midden aangewezen Subcommissiën van twee leden, na ieder bezoek aan de Scholen gebrachtingeleverdontleenen we daaromtrent het volgende 1°. Lager Onderwijs. Tot deze rubriek behooren de dagschool der 2e Openbarede 3e Openbarede 4e Open bare, de 5e Openbare en de 2e Ges. Bijz. School. Over het algemeen mag hierover een gunstig oordeel worden uitgesproken, in het bijzonder wat de 3e en de 5e Openbare School betreft, De resultaten van het onderwijs op de 2e Openbare School meent de Commissie hoewel niet als geheel onvol doende, toch ook niet als alleszins voldoende te kunnen signaleeren, ten minste niet wat al de leervakken aangaat terwijl ook in het schriftelijk werk der scholieren de mindere zorg voor netheid aan deze School uitkomt. Mocht daarin vooral wat het laatste betrefteene verandering ten goede komen, dan twijfelen wij niet of met den overigens prij- zenswaardigen ijverwaarmede het onderwijzend personeel aan deze School zijn plicht vervult, zal ons oordeel een volgend jaar gunstiger kunnen luiden. Ook omtrent de 2e Ges. Bijz. School mogen wij eene opmerking niet verzwijgen. Deze School in het bijzonder bestemd tot voorbereiding van het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs oefent natuurlijk een grooten invloed voor het vervolg op de leerlingen uit; het komt daar niet op de 9

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 66