4 die zich aanmelden, zeer jeugdig zijn, en wel heneden den leeftijd van twaalf jaren. Waar dezen nu, zooals dit jaar het geval was, beter voldeden aan de gestelde eischen dan ouderen, hadden wij geen vrijheid om ze alleen wegens hun leeftijd af te wijzen. Maar toch meenen wij dat over het algemeen de elfjarige leeftijd te jeugdig- moet genoemd worden, omdat het physiek der jongelieden ligtelijk zou kunnen lijden door de werkzaamheden die zij te verrigten hebbendewijl zij te veel den vrijen speeltijd missendie voor dien leeftijd nog een. vereischte is. Het voordeel van vroeg klaar te komen, zooals men dat pleegt te noemenzou alligt gekocht worden ten koste van de gezondheid. Het zal een punt van over weging bij ons uitmaken of wij kunnen en moeten voor stellen dat in het tegenwoordigeevenals in het vroegere Reglement voor het Gymnasium, eene bepaling worde opgenomen, waarbij in het algemeen de twaalfjarigen leeftijd wordt vastgesteld als vereischte om op het Gymna sium te worden toegelaten. Bij den aanvang van het jaar 1879 was er een groot incompleet in het aantal der leeraren. In de laatste dagen van 1878 was Dr. T. T. Kroon ons door den dood ont vallen, en de leeraren in de Fransche en Engelsche taal waren nog niet benoemd. In de Raadsvergadering van van 6 Januarij 1879 werden benoemd tot leeraar in de I ransche taal Dr. J. J. Balland leeraar aan het Gymna sium te Leiden, en tot leeraar in de Engelsche taal de heer B. Dingemans leeraar aan de Hoogere Burger School te Zutphen, die beiden mede eene aanstelling bekwamen aan gemelde H. B. S., terwijl den 3en Februarij 1879 door den Gemeenteraad werd benoemd tot leeraar in de Oude talen, tevens tijdelijk belast met het onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde, de heer J. H. Slot- houberdoctorandus in de letterenleeraar aan de Hoogere 5 Burger School te Enkhuizen, die den 5n Julij d. a. v. aan de Universiteit te Utrecht werd bevorderd tot Doctor in de Letteren. Beide eerstgenoemden aanvaardden hunne betrekking den In Mei, laatstgenoemde reeds den 1« April. Het zal onnoodig zijn te zeggen, dat tot dieu tijd een beroep moest gedaan worden op de hulpvaardigheid van de aan het Gymnasium werkzaam zijnde leeraren, die daaraan met de meeste bereidwilligheid voldeden. Voor de wijze waarop de leeraren zich in het afge- loopen jaar van hunne taak hebben gekweten brengen wij hun bij dezen een welverdiende hulde. Tot de groote vacantie waren de eerste drie klassen geheel ingerigt volgens het nieuwe leerplan, terwijl na de groote vacantie, bij den aanvang van den «nieuwen Cursus, dit ook het geval was met de vierde klasse. Het onderwijs in de gymnastiek kon, tengevolge van eene nieuwe regeling van het bestuur der Gymnastiek- school eerst een aanvang nemen op 1 October. Om het noodig aantal lokalen te verkrijgen, was het noodig het grootste lokaal in tweeën te splitsen. Aldus kon voorzien worden in de behoeften van het oogenblik. Zoodra echter het geheele leerplan moet worden ten uit voer gelegd en de zesjarigen cursus wordt ingevoerd, zal het tegenwoordig gebouw, zooals het nu is ingerigt, niet meer bruikbaar zijn en zal eene geheele herbouwing noodzakelijk zijn. Wij hopen dat binnen kort een plan tot daar stelling Van een nieuw gebouw aan Uwe beoor deeling zal worden onderworpen. Het steeds klimmend aantal leerlingen dat ons Gymna sium bezoekt, schijnt aan te duiden dat de oprigting hier ter stede van een volgens de nieuwe wet op het Ilooger Onderwijs ingerigt Gymnasium voorziet in eene bestaande behoefte, en doet ons vertrouwen dat Uw Raad niet zal

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 61