te vlugtrg over de zaken heengledeüweer anderendie lioewel minder vlug, door aanhoudend met ijver en vlijt te werken, zonder aarzelen tot eene hoogere klasse konden bevorderd worden, terwijl er helaas ook enkelen waren die door gebrek aan ijver en vlijtof wel door minder goede vermogens de lessen niet met genoeg vrucht hadden öevolgdzoodat zij dan ook niet tot eene hoogere klasse konden worden toegelaten. Eenigen moesten, alvorens tot eene hoogere klasse over te gaan, na het einde van de groote vacantie een herexamen doen in een of meer vakken waarin zij te zwak bevonden waren. Van de 4e tot de 5e klasse werden bevorderd 4 leerlingen. 4e 4 le 2e 5 Niet bevorderd werden1 leerling van de vierde klasse. 3 leerlingen tweede 3 eerste Het gedrag der leerlingen gaf geen reden tot klagen, en het is ons aangenaam te kunnen melden dat de leeraren eenparig zijn in hunne verklaring dat de geest van orde onder de jongelieden niet te wenschen overliet. De admissie-examens hadden plaats zoowel bij het be gin als bij het einde van de groote vacantie. Toegelaten werden 3 jongelieden tot de vijfde klasse. 2 derde 2 tweede 15 eerste Totaal. 22 waarvan er echter twee reeds bij den aanvang van den cursus overleden, terwijl, behalve zij die naar de universi teit waren vertrokken nog vier van de oud-leerlingen het gymnasium verlietenzoodat de nieuwe cursus aanving met een getal van 47 leerlingen. Met betrekking tot de admissie-examens voor de eerste klasse meenen wij twee opmerkingen te moeten maken. Hoewel hetgeen wij meenden te moeten vórderen, zich aansluit aan hetgeen geleerd wordt op een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, bleek het dat wij bij vele jongelieden veel lager moesten afdalen, en dat niet in een, maar in alle vakken, en zelfs dan bleek het dat hunne kennis uiterst gering was. De eenvoudigste be werkingen van gewone en tiendeelige breuken vonden bij verscheidenen moeijelijkheidterwijl niet bij allen het uitspreken van getallen even vlot ging; zeer eenvoudige ontledingen van zinnen in de Nederlandsche taal werden door sommigen slecht uitgevoerd, terwijl de kennis van de eerste beginselen der Vaderlandsche geschiedenis, de Aardrijkskunde en de Fransche taal bij verscheidenen zeer geiing was. Hoewel verzekerd dat ons niet te groote ge strengheid zou kunnen verweten worden, al hadden wij er eenigen afgewezen, besloten wij toch dit jaar allen toe te laten. In het onzekere of minder goede opleiding de oorzaak kon zijn van die weinige ontwikkeling, wilden wij beproeven ol het mogelijk zou zijndoor den cursus zoo laag als voor een Gymnasium mogelijk is, aan te vangen, die jonge lieden toch geleidelijk in één jaar zoo ver te brengen als noodig is om tot de tweede klasse over te gaan. Het is slechts een proefdie in. het ongunstigste geval ten gevolge kan hebben dat in plaats van één jaar later op het Gymnasium te worden toegelaten, twee jaren moeten doorgebragt worden in de eerste klasseen wij vreezen te oordeelen naar de aanvankelijke resultaten die ons zijn medegedeeld op den eersten drie maandelijkschen staat van de vorderingendat eenige der leerlingen dit lot wel zullen deelen, indien zij althans zich niet met meer ijver en vlijt toeleggen op hunne studiën. Onze tweede opmerking is dat sommige jongelieden 2e 3e a

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 60