öa 18 Van deze 110 leerlingen werden 52 vrijge steld van de betaling van schoolgeld en wel 20 voor de eerste maal en 32 bij vernieuwing. Zemn leerlingen waren in het bezit van het Getuigschrift voor wèl afgelegd eind-examen, en zetten nu het onderwijs in het Hand- en Rechtlijning teekenenafzonderlijk of te zamen in de IVe klasse voort. Inrichting der De in September 1878 geopende lessen in Lessen. timmeren enz.in de morgen-uren voor leer lingen der Burger-Avondschool hebben geheel aan het doel beantwoord. De zes leerlingen (zie Verslag over 1878), waarmede de lessen begonnen werden, hebben zich met grooten ijver en lust op deze prakti sche oefeningen toegelegd en ook de Amanuensis Kosters heeft met hart en ziel zich aan zijne nieuwe taak gewijd. De gunstige resultaten bleven dan ook niet achter en konden tijdens de overgangs-examens in April getoond worden in tal van grootere en kleinere werkstukken, die door de leerlingen vervaardigd waren. De Commissie besloot deze voorwerpen in de Volksleeskamer, daartoe goedgunstig afgestaan,- ook voor het publiek ten toon te stellen, om op deze wijze aan de ouders proefondervindelijk de nuttige werking der Ambachtschool te doen zien. De verschillende voorwerpen konden ook tegen vooraf bepaalde prijzen gekocht worden,°en deze verkoop bracht eene som van f 16,65 op, die in de Spaarbank belegd is en welke aan de leerlingen bij het verlaten der school, ieder vooi hun aandeelzal uitbetaald wordenom 19 te strekken tot het aanschaffen van het noodige gereedschap. Toen nu in September de aanneming van nieuwe leerlingen voor de Burger-Avondschool plaats had, meldden zich, behalve de 6 van den vorigen cursus, verscheidene leerlingen aan tot het bijwonen der lessen van de Ambacht school. Ei zijn echter in het daarvoor bestemde lokaal slechts hoogstens 14 plaatsen en dus kon aan niet meer dan 8 nieuwe aanvragen voldaan worden. Nogmaals neemt de Commissie de vrijheid het verstrekken van ruimer localiteit ouder uwe welwillende aandacht te brengen. Van die 14 leerlingen behoorden 4 tot klasse Ia, 6 tot klasse Ib en 4 tot klasse II. De overige candidaten zijn op eene lijst ge plaatst en zullen toegelaten worden zoodra ei- vacatures komen. Voortdurend blijkt de in lichting een allernuttigst aanhangsel van de Burger-Avondschooldie ook diensten bewijst als werkplaats, waar toestellen ten behoeve van het onderwijs vervaardigd worden. Zoo zijn voor de lessen der meergevorderden in het Handteekenen 8 ezels met bijbehoorende teeken borden door de leerlingen der Ambachtschool gemaakt. De werkschoot blijft ook nog nut verspreiden voor die leerlingen, welke tegen afzonderlijke betaling (Art. 13 der Verordening) onderwijs in het timmeren en draaien verlangen. Van de 5 leerlingen, aanwezig op 1 Januari, ver heten bij den aanvang van het nieuwe semester

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 58