12 de Bijzondere Christelijke Nationale school, ter wijl de 7 overigen van buiten, kwamen. Allen zijn toegelaten. Daarmede is echter niet gezegd, dat de aan den dag gelegde kennis van allen even voldoende was; er zijn zelfs onder de toe- gelatenen enkelenvan welken het later is ge bleken dat zij niet rijp waren voor het Midd. Onderwijs, en dat eene afwijzing dus meer in hun voordeel zou geweest zijndoch over het algemeen was de kennis der adspiranten zeer bevredigend, althans met betrekking tot de eischen, die voor de toelating tot de Hoogere Burgerschool plegen gesteld te worden. Die eischen zijn uit den aard der zaak matig en gesteld naar hetgeen de ondervinding geleerd heeft dat van knapen van twaalfjarigen leeftijd, van gewonen aanleg, en die geregeld lager onderwijs genoten hebben, 'kan gevorderd wor den. De uitkomst heelt tot nog toe het dooi de Leeraren bij de toelating uitgebrachte oor deel ook niet gelogenstraft, daar, volgens de aanteekeningen omtrent de vorderingen dei- leerlingen van de Ie klasseverreweg het grootste gedeelte zich goed onderscheiden heeft, en ge toond heeft de lessen met vrucht te kunnen volgenen het zich alzoo laat voorziendat bij het einde van den tegenwoordigen cursus de meesten zullen kunnen bevorderd worden tot de IIe klasse. Over het algemeen heeft het gedrag der leer lingen en hunne houding tegenover de leeraren geene redenen tot ontevredenheid opgeleverd. De meeste kleine vergrijpen tegen de orde en tucht konden door vermaning of door de 13 gebruikelijke strafiessen op de vrije namiddagen voldoende hersteld of gestraft worden. Eene enkele maal is het slechts noodig geweest dat een leerling vóór de Commissie van Toezicht ver scheen en dan nog werd eene strenge berisping afdoende bevonden. Inrichting der In de methode, door de leeraren gevolgd bij lessen. het geven hunner lessen, is geene verandering gekomen. De nieuwe Leeraren hebben hierin ook geheel den weg hunner voorgangers be wandeld alleen is op verzoek van den heer Balland een stel andere leerboeken voor het Eransch in de onderste drie klassen ingevoerd, waarmede de heer Raveaud zich gaarne ver- eenigd heeftomdat het allezins wenschelijk is dat de parallel afdeelingen, hoewel door ver schillende leeraars onderwezen, eene zooveel mogelijk eenvormige opleiding genieten. Bij het opmaken van de Tabel der lessen is zorg gedragen, dat de lessen van die Leeraren, die aan de Hoogere Burgerschool en het Gymna sium beide onderwijs geven, geen stoornis kunnen ondervinden door het dubbel emplooi dier heeren. Om die reden zijn al de 18 les-uren van den heer Dingemans op den morgen-schooltijd ge bracht, en de 12 les-uren van den heer Balland op de uren van 10—12 eiken dag gesteld. De heer Gouosmit heeft, zooals hij dit ge woon is, in de Paaschvacantie een uitstapje met de leerlingen der Ve klasse gedaan om fabrieken te zienen alzoo eene praktische les in Technologie te geven. Hij is ditmaal naar het Nijver dal geweest, en heeft daar met zijne

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 55