55 b. Verveening bestaat in deze Gemeente niet. c. Visscherij. De opbrengst bij den afslag van aangevoerde zee- en riviervisch bedroeg in 1879 f 9404,83. III. Handel en scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. De binnenlandsche handel is hier niet van groote be- teekenis. De toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkelnering onderging geene merkbare verandering. b. Baitenlandsche handel. Wijn, gedistilleerd, papier en spek werden uitgevoerd, doch in geene belangrijke groote hoeveelheden. Tengevolge van het slechte gewasheeft er eene groote vermeerdering van invoer van vreemde granen plaats gehad. Eene belangrijke hoeveelheid aardappelen uit Duitschland werden per spoorweg alhier aangevoerd. c. Scheepvaart langs de rivierenkanalen en vaarten. Het aantal den IJssel bevarende schepen, die te Zutphen laadden en lostten (de beurtschepen daaronder begrepen), is dit jaar eenigzins toegenomen. In 1879 werden aan den IJssel gelost 1032 geladen 469 schepen 1878 904 422 1877 978 451 1876 1009 461 Omtrent het getal schepen, die de Berkel bevaren, is moeijelijk eene juiste opgaaf te doen. Het vervoer op de Berkel, dat vroeger nog al van be- teekenis was, is, tengevolge der opening van den Neder- landsch-Westphaalschen Spoorweg, in kwijnenden toestand 56 geraakt. De artikelen die vroeger met die schepen werden aangevoerd, komen nu meestal per spoorweg herwaarts. Op aandrang der Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn er pogingen aangewend tot verkrijging van een inklaringskantoor alhier. HOOFDSTUK XIII. Inrigtingen, in verband staande met de uitoefening van Handel en andere Bedrijven. a. Middelen van vervoer te water. In den loop van 1879 kwam een nieuwe stoomboot op Amsterdam in de vaart, dienende tot vervoer van passagiers, goederen en vee. De stoomboot i> Emilie" van de firma Meeter te Zwolledie deze gemeente op hare reizen aan deed, is uit de vaart genomen. Dit verlies wordt echter meer dan vergoed door de hiervoren genoemde nieuwe stoomboot. Van de acht sleepbooten, verleden jaar door de Nij- meegsche sleepbootdienst in de vaart gebragtzijn er slechts twee in de vaart gebleven. Overigens is in de bestaande stoombootdiensten geene verandering gekomen. Het aantal beurtschepen is hetzelfde gebleven. Op het adres van C. de Gruiter, om opheffing van het beurtveer op Amsterdam, is afwijzend beschikt. b. Middelen van vervoer te lande. De Nederlandsch-Westphaalsche spoorweg die tot nu toe voor het publiek verkeer geopend is tot Winterswijk, o

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 44