43 en 276 maal van de gelegenheid tot zwemmen werd ge bruik gemaakt door verschillende bezoekers. Volgens het bestaande tarief werd voor onderrigt in het zwemmen eene som van 72,50 ontvangen. VII. Latijnsche scholen, Gymnasia en Athenaea. Het alhier bestaande Gymnasium telt 36 leerlingen. Tengevolge van de nieuwe regeling vau het Hooger onderwijs werden de lieeren Dr. J. J. Balland en "li. Dingemans, in Uwe vergadering van 6 Jauuarij, respec tievelijk benoemd tot leeraar in de Fransche en Engelsche taal, die beiden tevens als zoodanig werden benoemd aan de Hoogere Burgerschool, terwijl ter vervanging van wijlen Dr. T. T. Kroon, den 3« Februarij de Heer J. H. Slothouber werd benoemd tot leeraar in de oude talen, tevens tijdelijk belast met het onderwijs in de Neder- landsche taal en letterkunde. De twee eerstgenoemden aanvaardden hunne betrekking den ln Mei, laatstgenoemde reeds den 1" April. Het onderwijs is zeer voldoende. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Verslag van Heeren Curatoren van het Gymnasiumdat hierachter als bijlage is gevoegd (zie bijlage C.) VIII. Kunsten en Wetenschappen. Muziek-teeken-beeldhouw- en bouwkundige scholen bestaan alhier niet. Den 17n November 11. werd door U besloten aan eene op te rigten muziekschool, een subsidie te verleenen, be staande in eene jaarlijksche toelage van 2500,— en de kostelooze verstrekking van de benoodigde lokalen, vuur en licht daaronder begrepen; een en ander voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren. 44 De daarvoor benoemde Commissie houdt zich met de voorbereidende maatregelen onledig. Het teekenen en boetseeren wordt aan de Burger avondschool ouderwezen. De in deze Gemeente bestaande afdeeling der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield 's winters geregeld hare vergaderingen en telt 137 leden. Van hare vrij aanzienlijke bibliotheek wordt veel gebruik gemaakt. De alhier gevestigde Volksleeskamer, die ten doel heeft meer kennis en beschaving onder den werkenden stand te verspreiden, telt 115 leden. Het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige wetenschappen (Physica) hield in den afgeloopen winter wekelijks zijne vergaderingen eu telt 58 leden en 3 honoraire leden. De Rederijkerskamer «Polyhymnia" met 16 verkende, 165 niet-werkende en 50 buitenledenhield haar goeden naam staande, terwijl de Vereeniging »Pictura" voortging met het geven van kunstbeschouwingen om den zin voor schilder- en teeken kunst op te wekken en te bevorderendeze vereeniginf telt 160 leden. HOOFDSTUK X. A r iu weie n. In den toestand van de behoeftige klassevergeleken bij vorige jarenvalt geene bijzondere verandering te vermelden; deze was voldoende. Genoegzaam bestaat hier gelegenheid voor den behoef tige om werk te vindenterwijl de Diaconiebesturen en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 38