Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het uittreksel uit het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie dat hierachter als bijlage is gevoegd. (Zie bijlage C.) II. Herhaling-, Zondag- Werk- en Bewaarscholen. Aan de 3e, 4e en 5e Openbare scholen zijn avond- en herhalingsscholen verbonden. Behalve door de hoofdonderwijzers aan die scholen werd daaraan door 18 hulponderwijzers onderwijs gegeven. Aan de alhier bestaande Zondagschool werd door twee onderwijzers aan ongeveer 30 mannelijke en 104 vrouwe lijke leerlingen onderrigt gegeven in het zingen en het lezen van den Bijbel. De Gemeentebewaarscholen zijn drie in getal; eene voor den meergegoeden stand met ééne hoofd onderwijzeres en drie helpsters waarop kinderen aan deze school is eene handwerkschool verbonden, welke door UZ leerlingen werd bezocht eene voor betalenden en niet betalenden met ééne hoofd onderwijzeres en zeven helpsters waarop U§4 kinderenen eene voor betalenden en niet betalenden (in de Hoven) met ééne hoofdonderwijzeres en ééne helpster waarop HIS kinderen. Veider bestaat hier eene bijzondere bewaarschool voor R. C. tellende circa 242- kinderenaan het hoofd van die school staat eene hoofdonderwijzeres bijgestaan door UL-helpstersen eindelijk eene kleinkinderen- of maitressen- school met ééne onderwijzeres en ongeveer HL kinderen. III. Inrigtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De Normaalschool telde 52 kweekelingen34 manne lijke en 18 vrouwelijke, onder dit getal zijn 6 Rijks- kweekelingen begrepen met eene toelage van 300. Van dezen legden in het afgeloopen jaar 9 examen als hulponderwijzer met gunstig gevolg af. Het onderwijs werd door acht onderwijzers gegeven die gezamenlijk eene Rijkstoelage van 1670 genoten. De opleidingslessen van hulp- tot hoofdonderwijzers werden in het afgeloopen jaar door gemiddeld 14 hulp onderwijzers en 1 hulponderwijzeres bijgewoond. Aan deze inrigting werd onderwijs gegeven door de navolgende leeraren van de Hoogere Burgerschool als: Dr. D. G. Cramer, in rekenkunde en vormleer, Dr. B. C. Goudsmit in natuurkunde en J. G. Frederiks in de Nederlandsche taal. Deze ontvingen daarvoor van het Rijk ieder eene toe lage van 200. IV. Scholen volgens de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. In deze gemeente bestaat: a. Eene Burgeravondschoolwaarbij een directeureen onderdirecteur, 7 leeraren en 3 hulpleeraren. Op 31 December 1879 was het getal leerlingen 109, waarvan 97 onderwijs ontvingen in alle vakken; 51 leer lingen ontvingen gratis onderwijs. De Werkschoot telde op 31 December 6 leerlingen. b. Eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus waaraan een directeur tevens leeraar, 14 leeraren en een hulpleeraar. Het getal leerlingen bedroeg op 31 December 1879, 117, waarvan 106. voor volledig onderwijs; 4 leerlingen ontvingen gratis onderwijs. Van de leerlingen waren 75 uit de Gemeente, 42 van elders. De kosten van het middelbaar onderwijs bedroegen over 1879 eene som van30392,26 40

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 36