Na gehouden inschrijving werden de benoodigde zinken nnmmerplaatjes geleverd door van Eldik voor f 2,07 de kleine en f 2,74 de groote per 100 stuks. De gezamenlijke kosten hebben bedragen 304,52. Werken niet aan de Gemeente behoorende, als: Wegen van polderbesturen, corporation en bijzondere personen zijn in deze gemeente niet voorhanden. Begraafplaatsen van Kerkgenootschappen en bijzondere personen evenmin. HOOFDSTUK VI*. Medische Politie. a. Toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. De toestand der openbare wegen, goten, riolen, sekreten, urinoirs en van de openbare gebouwen in deze Gemeente was goed. Des zomers worden geregeld eenige malen per dag de straten met water besproeid, teneinde frischheid te be vorderen. Het rioolstelsel tot afvoer van vuil water enz. draagt veel tot bevordering der openbare reinheid bij. De zink putten worden geregeld geledigd en de verordening op het houden van mestverzamelingen wordt streng gehand haafd. Dagelijks bestaat er voor de ingezetenen gelegenheid, om zich kosteloos van de uit hunne woningen afkomende vuilnis en faecale stoffen te ontdoen, terwijl bovendien in verschillende straten van gemeentewege vuilnisbakken zijn geplaatst. Voor waterverversching der grachten wordt door spuijing zorg gedragen. Aangaande de uitbreiding van het tounenstelsel en de veranderde inrigting van openbare gebouwen verwijzen wij naar het daaromtrent medegedeelde onder Hoofdstuk V hiervoor. b. Heersehende ziekten. In het begin van November 11. openbaarden zich in deze Gemeente de Mazelenwelke ziekte, gelukkig van goedaardig karakter, zulk eene uitbreiding verkreeg, dat zij bij schrijven van den Heer Adjunct-Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht, dd. 21 Dec. 1879, N°. 320, van af 21 December 11. als epidemisch heersehende werd verklaard. Van laatstgenoemd tijdstip tot uit0. December 1879 zijn er 31 personen door aangetast, waarvan er geen zijn overleden. Overigens zijn, van January 1879 tot en met 20 20 December d. a. v. aangetast door: Roodvonk 127 personen, waarvan er één is overleden; Mazelen 86 personen, waarvan er één is overleden; Diphtheritis 20 personen, waarvan er twee zijn overleden; Febris typlioïdea vier personen, en Typhus twee personen. Tot voorkoming van verdere uitbreiding werden van gemeentewege alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge nomen en vooral .in de geringe buurteu in ruime mate de ontsmettingsmiddelen toegepast en kosteloos de noodige hulp verleend. Voor verdere bijzonderheden, voornamelijk wat betreft het voorkomen van besmettelijke oogziekte bij de leerlin- 20 30

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 31