25 Waterleidingen, Beken en Sluizen. Met het uitdiepen en verbreeden van het beneden gedeelte der Hoendernesterbeek werd een begin gemaakt. Door den boogen waterstand werden de werkzaamheden zeer belemmerd. Gedurende de lage waterstanden in Februari] 1880 zijn deze echter met kracht voortgezet en ten éinde gebragt. De uitgaven hebben bedragen 862,83. De afdamming en herstelling van de Hoendernestersluis ondervond door de hooge waterstanden eveneens bezwaar. Ofschoon in een volgend jaarverslag behoorende, kan echter thans worden medegedeelddat de herstelling dief sluis in de afgeloopen maand Februari] met kracht is aangevangen en afgewerktzoodat deze thans in voldoenden toestand verkeert. Het uitwateringsluisje op de lage waarden, werd afge damd en drooggemaakt, en daarna de beide gemetselde vleugelsen frontmuur afgebroken en vernieuwd. De defecte houten schuifstijlen werden uitgebroken en door nieuwe hardsteenen stijlen vervangen. De houten schijf werd vernieuwd en met beweegbare zelfsluitende uitloos- klep en een nieuw windwerk voorzien. De schuiven van de Inundatiesluis verlteeren in on- guustigen toestaud en zullen dit jaar verbeterd moeten worden. In de kade achter den Rozenhof werd een nieuwe houten duiker gelegd. Wegen en Voetpaden. Over het algemeen verkeeren de wegen in goeden toestand. Behalve de gewone grind werd in het onderhoud voor- zien door het opbrengen van gekloptè keijenpuiriwaar toe de uit de straten voortkomende afgekeurde veldkeijen werden stuk geslagen. Voor zooverre het bouwen langs den straatweg in de Hoven werd voortgezet werd de berm bestraat. De Yierakkerweg laat te wenschen over, doch het vooruitzigt bestaat, dat hierin door overleg en zamen- werking met de mede belanghebbenden verbetering zal komen. De kosten van onderkou 1 hebben bedragen f 2033,48. Rivieren, Kanalen, Vaarten en bijbehoorende werken, als: Waterkeeringen, Overlaten, Lynpaden, Duikers en Beschoeijingen. Het jaar 1879 kenmerkte zich door bijna voortdurende hooge waterstanden op den IJssel. Daardoor konden de voorgenomen werken tot herstelling en verbetering van kribben en oevers niet worden uitgevoerd. De water standen zijn opgenomen in den verzamelingstaat van de waterstanden gedurende tien jaren van 1 Januarij 1870 tot 31 December 1879. De verbreeding der Berkelkade reeds in 1878 aanbesteed werd in den loop van dit jaar voortgezet en met de daartoe behoorende herstelling der afregeling, verlenging der riolen en herstelling der trappen afgewerkt. Langs de IJsselkade werden twee nieuwe meerpalen geplaatst. De ijzeren kraan en de kraanketting vorderden hèrstelliug, terwijl laatstgemelde op nieuw in de fabriek »de Prins van Oranje" werd beproefd. De noodige herstelling aan den kaaimuur langs den IJssel moest wegens den boogen waterstand achterwege blijven. Grachten. Aan het schoonhouden en spuijen der binnengracht werd veel zorg besteed. De toestand was zeer voldoende. De kosten bedroegenf 427.87b o o 7 O o 26

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1879 | | pagina 29