2 worden en de Commissie werd uitgenoodigd stalen van eenige monsters water te onderzoeken. Nadat de Com missie zich had bereid verklaard dat onderzoek op zich te nemen, zijn haar eenige monsters water aangeboden, afkomstig van eene boring op het Schupstoel. Tot nog toe is het echter niet gelukt aldaar drinkbaar water te verkrijgen. Door den tijdelijk fungeerenden Stads-arckitektden Heer D. Lijsen, werd in de maand Maart van het afge- loopen jaar tot onderzoek aan de Commissie aangeboden een monster carbolzuur, met verzoek het gehalte daarvan te bepalen met het oog op het gebruik voor de stads reiniging. Uit het scheikundig onderzoek is gebleken dat het gehalte aan zuiver carbolzuur voldoende was en overeenkwam met het gehalte tot welk het zuur door de fabriek was geleverd. Van de uitkomst van het onder zoek is aan den waarnemenden architekt mededeeling gedaan. Zooals de Commissie reeds de eer had UEd. Achtb. in het jaarverslag over 1877 mede te deelen werd door haar besloten een onderzoek in te stellen naar de deugdzaam heid van de melk, die in'deze gemeente verkocht wordt. Dit besluit kwam in het jaar 1878 tot uitvoering en het is der Commissie aangenaam UEd. Achtb. reeds dadelijk te kunnen mededeelen dat het onderzoek reeds goede vruchten heeft gedragen. Met het scheikundig onderzoek der melk belastten zich de leden der Commissie de HH. Snijdeus en Tjeenk Willink. In het geheel werden in het afgeloopen jaar 32 onder zoekingen gedaanwaarvan 4 voor de tweede maal van denzelfden leverancier, zoodat de 32 melkonderzoekingen de melk van 28 leveranciers vertegen woordio-en. Aangaande de wijze van publicatie der verkregen uit komsten besloot de Commissie, telkens wanneer eeume onderzoekingen hadden plaats gehad, van de uitkomsten mededeeling te doen aan H.H. Burgemeester en Wet houders. In de bijgaande tabel wordt tevens van al de verrichte onderzoekingen nog een volledig overzicht gegeven. Niettegenstaande de grootere opoffering van tijd, die daarmede gepaard moest gaan, heeft de Commissie toch gemeend dat het onderzoek zoo volledig mogelijk moest zijn. Vooral bij de koemelkdie algemeen dagelijks zooveel wordt gebruikt en het hoofdvoedsel voor jonge kinderen uitmaakt, is een volledig onderzoek zeer gewenscht. Het is daarom dat de commissie zich niet bepaald heeft tot het onderzoek met den melkweger en den roommeter, maar elke melksoort aan eene nauwkeurige analyse heeft onderworpen. Daar de melk beschouwd kan worden als eene oplossing van kaasstofmelksuiker en zouten met daarin zwevende vetbolletjes, kan men de qualiteit eener melksoort beoor- deelen naar de hoeveelheid vaste stof en boter aanwezi»- in een bekend volumen van de melk. Bij benadering kan de hoeveelheid vaste stof beoordeeld worden naar het soortelijk gewicht van de melk, dat bepaald kan worden door den melk weger. In goede melk moet deze minstens 15" en hoogstens 19" aanwijzen. Melk die lichter is dan 15" is waarschijnlijk met water verdund, melk die zwaarder is dan 19° waarschijnlijk afgeroomd. De aanwijzingen van den melkweger zijn te vinden in kolom IV der bijgaande tabel. Ter meerdere controle is tevens ook het soortelijk gewicht door middel van den areometer bepaaldwelke getallen te vinden zijn in kolom V- Hierbij moet echter reeds dadelijk opgemerkt worden dat de cijfers van den melkweger in geenen deele de waarde der melk juist kunnen aangeven. Heeft men b.v. O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 57