16 namen 4, die boven de 18 jaren oud waren, plaats in de IVe klasseen deden de overigen admissie-examen. De uitslag hiervan was, dat 18 werden toegelaten tot klasse Ia, 16 tot klasse Ib en 1 tot klasse II, terwijl 8 adspi- ranten werden afgewezen. De indeeling der klassen was nu als volgt: Klasse Ia 22 leerlingen volledig onderwijs. Ib 28 II 26 1 onderwijs in enkele vakken. Hl 9 1 14 6 Totaal 98 en 8 Van deze 106 leerlingen, werden 57 vrijge steld van de betaling van schoolgeld, en wel 18 voor de eerste maal en 39 bij vernieuwing. Vijf leerlingen waren in het bezit van het Getuigschrift voor wèl afgelegd Eind-examen, en woonden, zoo in de IID als in de IVe klasse het Onderwijs tot herhaling bij. Inrichting der ]3ij het overbrengen van de Werkschoot uit het gebouw der Iloogere Burgerschool naar een lokaal van eeii ander gemeentegebouw was het denkbeeld ontstaan om de nieuwe werkschoot ook dienstbaar te maken aan het onderwijs in timmeren en draaien voor leerlingen uit de lagere klassen der Burger Avondschooldie voor een ambacht uit het bouwkundig vak wenschten opgeleid te worden. Zij zouden zich doen oefenen onder de leiding van den Amanuensis in de morgen-uren van 8—12 en des avonds de lessen der school moeten bijwonen. Op die 17 wijze zou eeue soort van ambachts-school in het leven geroepen wordendie voor aanstaande ambachtslieden eeue vrij wat betere opleidings plaats zou kunnen zijn dan de winkel of werkplaats, waar heen de knapen zich in den regel begevenals zij de lagere school verlaten hebben. De Commissie van Toezicht, die voor deze uitbreiding van de lessen der Burger-Avond school geen verhooging van schoolgeld wilde invoerenen den niet betalenden leerlingen dit onderwijs ook zelfs gratis wilde doen verschaffen verkeeg de goedkeuring op haar voorstel van Burgemeester en Wethouders op 30 Januari, doch kon aan haar plan vooreerst geen uitvoering geven door het overlijden van den amanuensis. Het werd derhalve uitgesteld tot de komst van den nieuwen titularisen zoo is met het be doelde onderwijs eerst een aanvang kunnen gemaakt worden met den nieuwen cursus iu September 11. Er hebben zich 6 leerlingen uit de verschil lende klassen aangemeldwaarbij zich later nog een gevoegd heeftmaar waarvan er weder éen vertrokken is, en deze leerlingen hebben zich met grooten lust en ijver op het voor hen nieuwe en aantrekkelijke leervak toegelegd. Ook hun Onderwijzer heeft met opgewektheid zijne taak aanvaardeu het laat zich verwachten dat de nieuwe inrichting rijke vruchten zal dragen en eene aanwinst van groot gewicht voor de Gemeente zal kunnen worden. Commissie va» Met ultimo December waren de Leden der Tocziclit. Commissie van Toezicht Dr. S. A. van ukr

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 55