10 bijgevoegd, en daarentegen 1 uur ontnomen aan de lessen in werktuigkunde en Mechanische Technologie, die tot nog toe 3 in getal waren. In de IIIe klasse zijn de 2 uren onderwijs in het Engelsch met 1 vermeerderden de 2 uren onderwijs in het Handteekenen met 1 ver minderd. De motieven voor deze wijzigingendoor de betrokken leeraars aangevoerdzijn door deu Directeur en de Commissie van Toezicht af doend geoordeeld, en de ondervinding zal on getwijfeld den ingevoerden maatregel als eene nuttige verbetering doen kennen. In den aard en omvang van het onderwijs zelf zijn geene veranderingen ingevoerd, niet tegenstaande daarop in eene circulaire van deu Minister van Binnenlandsche Zaken aansre- drongen was met het oog op de admissie- examens voor de Militaire Akademie te Breda. Naar het oordeel van de groote meerderheid der Leeraars en van den Directeur moest de school zich niet in 't bijzonder schikken naar de eischen voor de eene of andere inrichting' maar het belang van alle leerlingen in het oog houden. Dit meende menkon het best ge schieden door de instandhouding van een Pro gramma dat tot nog toe proefhoudend bevonden wasen dat de ontwikkeling van allenniet de africhting van enkelen ten doel heeft. Ook de Commissie van Toezicht deelde de zienswijzeen handhaafde daarin hare houding tegenover een verzoek, dat het vorige jaar gedaan was om verandering van het programma ten behoeve van de opleiding van enkele leer- 11 lingen voor het Instituut van de Marine. Het programma bleef alzoo hetzelfde op deze kleine wijziging nadat de Leeraar in de Geschiedenis voortaan een overzicht van het geheel zou geven in de drie onderste klassen, en in de IVe en Ve klasse sommige onderdeelen zou aanvullen en uitbreiden. Dat ook de van regeeringswege aanbevolen verandering van leer plan onnoodig was, is genoegzaam gebleken uit den gunstigen uitslag, waarmede al de leerlingen onzer Hoogere Burgerschool dit jaar het toelatings-examen te Breda hebben afgelegd. In het najaar hebben Heeren curatoren van het Gymnasium den voorslag gedaan om het onderwijs in de Engelsche en Fransche taal aan hunne inrichting met dat aan de Hoogere Bur gerschool te verbinden. De Directeur en de Commissie van Toezicht waren van oordeel dat die vereeniging, die vroeger ook bestaan maar toen geene goede vruchten gedragen had, ook nu niet aanbevelingswaardig was; doch wegens de moeilijkheid om voor het Gymnasium een geschikt docent voor de genoemde talen te vinden, begrepen zij dat de voorgestelde com binatie niet mocht worden afgeslagen. Aldus werd besloten, dat aan den Gemeenteraad zou voorgesteld worden deu heer Dingemans te benoemen tot Leeraar in het Engelsch aan de beide inrichtingen, en hem te ontheffen van het onderwijs in het Fransch aan de twee onderste klassen van de Hoogere Burgerschool en eenen nieuwen leeraar te benoemen voor het Fransch aan het Gymnasium en voor de parallel-afdeelingen der drie onderste klassen O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 52