1583 15 9 1584 3 2 1585 8 5 1586 40 14 1587 7 1 1588 12 3 1589 9 2 1590 3 geen. 1591 9 geen. (1544—1591) onbekende dagteekening. 435 187 Om te voorkomen dat in het vervolg dergelijke be schadiging die niet zou geschied zijn, als de schappen den muur niet hadden geraakt, en het water vrij naar beneden had kunnen afvloeienmeer plaats greepzijn zij in vele kasten afgezaagd en versmald. Een zeer gewichtig, maar langwijlig en vervelend werk werd in 1878 ondernomen en ten uitvoer gebracht, n. 1. het schoonmaken van archief en bibliotheek dat nog nooit gebeurd was sinds de tegenwoordige lokalen in gebruik waren genomen. Met de uiterste zorgvuldigheid werd dit werk onder de leiding van en voor een zeer groot gedeelte door den heer van de Velde volbracht. Dit werk was des te moeilijker omdathetgeen op zich zelve een goed teeken was, de ruimte allengs te gering wordt. Om daarin te voorzien werd een gedeelte der boekeninzonderheid de banden met oudere Staatscouranten naar den zolder over gebracht. Van de gelegenheid werd ook gebruik gemaakt, om verschillende paketten van andere omslagen te voor zien en alles op nieuw te nummerenterwijl ook de inventaris geheel vernieuwd en er een vervaardigd werd (91 5 voor het wel nog steeds in staat van kindschheid verkeerende, maar toch telkens, en inzonderheid in dit jaar, in belang toenemend museum. De glazen kast, die hoofdzakelijk tot de bewaring daarvoor dientbegint echter ook aan het gebrek van te klein worden te lijden en is voor de sterk aangegroeide verzameling van munten en penningen eene zeer ongeschikte bewaarplaats. Een muntkastje is een groote behoeftewaarin niet te spoedig voorzien kan worden. Het is dan ook de wensch van den archivaris dat hij er spoedig een moge bezitten. Daarin geholpen door den heer Baron van Heeckeren van de Heest, werd het laatst gedeelte der stukken, die nog onbeschreven waren geblevenen welker geheel aan tal ongeveer 1400 had bedragen, beschreven en in daarvoor aangekochte dozen opgeborgen. Hoewel het meerendeel dier stukken van een betrekke lijk gering gewicht was, zijn er toch onder wier kennis van belang mag genoemd wordenzoo voor de geschiedenis en kennis der plaatselijke gesteldheid der stad, als van zeden en gewoonten en gebruiken en soms ook van ge slachtskunde. Thans zijn de heer van Heeckeren van de Heest en de Archivaris bezig aan het nazien en beschrijven van stukken meest op de kerken en gestichten betrekking hebbende, die wel vroeger nagezien zijn en gebracht in de afdeeling waartoe zij behoorenmaar wier eigenlijke beschrijving nog niet heeft plaats gehad. Dat dit wederom een werk van ltuigen duur zal zijnbehoeft nauwelijks verzekerd te worden. Naar aanleiding van een brief van Prof. Willi. Mantels stads-bibliothecaris te Lubeckvoorzitter van het Hansische Geschichts Yerein, van 8 Mei j. 1. heeft de gemeente zich op nieuw voor vijf jaren verbonden om jaarlijks f 5 aan het Yerein toe te leggen, waarvoor door haar de Getal beschadigde Jaartal. Aantal stukken. stukken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 43