De eind- en overgangs-examens werden afgenomen op 12 en 13 Julij 1878, en werden bevorderd: van de le klasse tot de 2e 11 leerlingen, 2e 3e 5 3e 4e 6 4e 5e 4 5e s> Universiteit 6 terwijl 1 leerling in de eerste en 4 in de tweede klasse niet werden bevorderd. Het onderwijs in Oude Talen werd gegeven door den Rector en de twee leeraren, Dr. Michaëlis en Dr. von Hoff, waarvan de eerste tevens belast was met het onder wijs in de wiskunde aan de hoogere klassen, en de tweede met het onderwijs in het Hoogduitsch en Nederlandsch. De Heer van Hasselt was belast met het onderwijs in Geschiedenis, Aardrijkskunde, de Fransche en Engelsche taal en de Wiskunde in de laagste klassen. Het Gymnasium leed een droevig verlies door het over lijden van den Rector Dr. H. J. Matthes, op 14 April 1878. Gedurende 38 jaren (benoemd 8 Aug. 1848) stond hij aan het hoofd van het Gymnasium en heeft hijdooi den onverdroten ijver waarmede hij zijne krachten wijdde aan de opleiding van de aan zijne zorg toevertrouwde jongelingschap, niet weinig bijgedragen tot den goeden naam en den bloei waarin zich dit Gymnasium heeft mogen verheugen. De belangen van het onderwijs, vooral dat in de oude talen, eischten dat er terstond maatregelen werden se- nomen om daarin te voorzien, dewijl de benoeming en de komst van een nieuwen Rector niet kon afgewacht worden. Op voorstel van Curatoren werd door den Gemeenteraad tijdelijk tot 15 Julij 1878 tot leeraar in de oude talen aangesteld Dr. T. T. Kroon te Zutphenvroeger Conrector aan het Gymnasium te Arnhem, die zijne betrekking den 6n Mei 1878 aanvaardde. Door den Gemeenteraad werd op 12 Augustus 1878 tot Rector benoemd Dr. A. G. Kok Rector aan het Gymasium te Sneek. Op dienzelfden dag werd door den Gemeenteraad be sloten dat het Gymnasium alhier zou worden ingerigt volgens de bepalingen van de wet van 28 April 1876 (Std n° 102) met zesjarigen cursus, en tevens de ver schillende daartoe noodige verordeningen vastgesteld en wel 1°. Een reglement op het Gymnasium, 2°. eene ver ordening omtrent het getal en de jaarwedden der leer aren aan het Gymnasium, 3°. eene verordening op de heffing van schoolgeld voor het Gymnasium. Curatoren werden tevens gemagtigd om alle maatregelen te nemen waardoor het onderwijs in de drie eerste klassen zoo spoedig mogelijk zou kunnen gegeven worden volgens het bij gemelde wet behoorend leerplan. Den 31 n Augustus 1878 had het admissie-examen plaats. Negen jongelieden hadden zich aangemeld en allen werden toegelaten en wel 1 tot de derde, 1 tot de tweede, en 7 tot de eerste klasse. Den 2n September 1878, des namiddags ten 1 ure, had de plegtige promotie en prijsuitdeeling plaats in de Doopsgezinde Kerk. Het feest werd dit jaar niet zonder zeer gemengde gewaarwordingenwaaronder van wee moedigen aardgevierd. De oude Rectordie gedurende 38 jaren die plegtigheid leidde, was niet meer, zijne welluidende taal en zijn in ciceroniaansch latijn voorge dragen met humor gekruidetoespraak werd gemist. Daarbij kwam nog dat dit de laatste plegtige promotie en prijsuitdeeling zou zijnen het hier dus tevens eene begrafenisplegtigheid gold. Hoewelgeheel conform het advies van Curatorendie O O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 38