der scholen bedroeg het gemiddeld aan de 4e Opeub. 10%, nan de 3e Openb. 77* °/o, aan de 2e Openb. 67'2 aan de le Openb. 6 aan de le Gesubs. Bijz. 3 en aan de 2e Gesubs. Bijz. School 7 De school in de Hoven spande ook dit jaar wederom de kroon. De veldarbeid onttrekt daar helaas nog steeds te veel kinderen aan het vooi hen zoo noodige onderwijs. Het in het leven roepen van eene verordening daartegen zou, naar het oordeel der Commissie, het eenig afdoend middel zijn, waarvoor wij hopen dat de Raad onzer gemeente, na met de invoering der nieuwe wet op het Lager Onderwijs daartoe de bevoegd heid te hebben gekregen, dan ook niet zal terugdeinzen. Evenals te voren werden ook dit jaar wederom al de scholen in het voor- en najaar bezocht door Subcommis- siën van twee ledenechter met dit onderscheid, dat thans dezelfde school in een schooljaar wordt bezocht door dezelfde Subcommissie. Naar onze zienswijze kan daar door een beter oordeel over de resultaten van het onder wijs op de verschillende scholen worden geveld. Als resumé van de daarover ingekomen schriftelijke rapporten viude hier het volgende eene plaats. Het oor deel zoowel over inrichting en resultaat van het Onder wijs, als over het onderwijzend personeel, was over het algemeen gunstig, in het bijzonder over de 1® Openb., de dagschool der 2e Openb., de 5e Openb. en de le Gesubs. Bijz. School. De benoeming van Mejuffrouw van df, Velde tot eerste hulponderwijzeres aan de 1® Openbare School werd met vreugde begroet, daar deze, de vereischte geschiktheid hebbende tot het geven van zangonderwijs, aldaar zal voorzien in eene reeds lang gevoelde en dezer zijds reeds herhaaldelijk uitgesproken behoefte. De gun stige invloed op de leerlingen, dien onze "Commissie van dat onderwijs verwachtzal, hopen wij, in een volgend verslag met recht kunnen worden vermeld. 9 Het oordeel over de avondschool, verbonden aan de 2e Openb. Schoolkan helaas wederom niet gunstig zijn. I11 de eerste plaats komt het ons voor dat de Hoofd onderwijzer nog steeds te veel uit het oog verliest, dat het meer Uitgebreid Lager Onderwijs aldaar gegeven geen voorbereiding moet zijn voor Hoogere Burgerschool of Gymnasiummaar eind-onderwijs. Tengevolge daarvan wellicht wordt op het onderwijs in de talen te veelop dat in de wiskunde te weinig gelet, en is de aandacht en zorg der onderwijzers te veel gewijd aan de leerlingen die aldaar ter voorbereiding voor Middelbaar- of Hooger Onderwijs komen, natuurlijk ten nadeele der overige. Echter is, naar het oordeel der PI. Schoolcommissie, het hulppersoneel misschien ook niet geheel voldoende, en blijkt in de praktijk dat de voor eenige jaren ingevoerde bepaling, krachtens welke het hulppersoneel van de andere scholen, in het bezit eener aauteekening voor eene vreemde taal, kan worden gedetacheerd aan de avondschool der 2e Openb. School, niet onvoorwaardelijk is goed te keuren. Het eenige en beste middel om door den tijd aan de be zwaren daarvan te ontkomen, is, naar het oordeel der Commissie, dat het Dagelijksch Bestuur, bij eventueel voorkomende vacatures voor hulponderwijzers aan de 2° Openb. School, er op bedacht zij daarvoor alleen onder wijzers met de vereischte aanteekeningeu aan den Gemeente raad ter benoeming voor te dragen. Zoo het getal leer lingen aan die school slechts nog iets toeneemt zal de daardoor vereischte benoeming van eenen vierden hulp onderwijzer wellicht spoedig eene gelegenheid geven om aan dien wensch tegemoet te komen. Ook over de 3de Openb. en de 2e Gesubs. Bijz. School was het oordeel behoudens eenige kleine opmerkingen zeer gunstig. De rapporten uitgebracht over de 4d® Openb. School,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 35