de vroeger onder Mejuffrouw Tak aan deze school werk zame hulponderwijzeressen, Mejuffrouw E. G. Opzoomeu, die naar Amsterdam vertrokvervangen door Mejuffrouw H. van de Velde, terwijl het onderwijs in de kennis der natuur door het vertrek van den heer J. S. G. Gleüns naar Goes overging in handen van den in diens plaats benoemden leeraar aan de Burger-avondschool, den heer J. H. van Leeuwen. Ten opzichte van deze school dient nog vermeld te worden dat Mejuffrouw H. H. van den Broecke, die door ziekte tijdelijk verhinderd was onder wijs te geven, gedurende de maanden September, October en November is vervangen geworden door Mevrouw de Lange. Aan de 3e Openbare School, Hoofdonderwijzer de heer C. van der Vlies, werd de hulponderwijzer H. J. Nou, die, na met gunstig gevolg het examen in de Fransche taal te hebben afgelegd, overging naar de school van den heer H. Knottenbelt, vervangen door W. Enzink; terwijl in de aldaar bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van VV. H. de Groot. Door de benoeming van den Heer A. J. Wolsak, tot Hoofdonderwijzer aan de nieuw opgerichte school te Gel- dersch-Veenendaalbestond aan deze school op 1 Januari 1S79 eene vacature. Aan de 5" Openbare School, Hoofdonderwijzer de Heer C. Tempelmans Plat, werden respectievelijk benoemd tot hulponderwijzers F. A. Spekman, M. Jansen, A. W. E. J. de Haan en L. F. Fahro, waarvan de eerstgenoemde wederom op verzoek eervol is ontslagen, zoodat ook aan deze school op 1 Januari eene vacature bestond. Eindelijk is aan de 2de Gesubsidieerd Bijzondere School van den Heer Vrugtman, de hulponderwijzer F. J. Wanninkhof vervangen door de hulponderwijzeres M. Vrugtman, Alvorens van het onderwijzend personeel af te stappen moet nog worden vermelddat krachtens de daarop be trekkelijke verordening, wederom twee hulponderwijzers werden bevorderd tot eene hoogere klasse, en wel met ingang van 15 Maart 1878 A. J. Wolsak, hulponder wijzer aan de 3e Openbare School en met ingang van 1 October daaraanvolgende H. van Beusekom, hulponder wijzer aan de 4e Openbare School. Beiden waren krachtens hunne akte als Hoofdonderwijzer gerangschikt in de 2e klasse en zijn bevorderd tot de 1ste, Den in 1877door den Hoofdonderwijzer C. van der Vlies, in het lokaal der Volksleeskamer met 13 leerlingen geopenden cursus voor volwassenen, in 1878 voortgezet met slechts 5 leerlingenis helaas een kort bestaan be schoren geweest. De prijzenswaardige pogingen van het bestuur der Volksleeskamer te dien opzichte moesten reeds dezen winter, bij totaal gemis aan belangstelling van de zijde van hen in wier belang die ondernomen waren worden opgegeven. Treurig is het, dat ook hieruit wederom blijkt, hoe weinig nog het bewustzijn van de zegeningen van het onderwijs bij hen die, hetzij door totaal gemis van eenig onderricht in hunne jeugd hetzij door verwaarloozing van het vroeger geleerde, daaraan de grootste behoefte moesten gevoelen, is doorgedrongen. Hier ook is het de plaats met een enkel woord het feest, door den Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze Provincie Dr. J. H. Kroon in het afgeloopen jaar gevierdte herdenken. De 20ste Maart tochwas vooral voor de Schoolwereld in deze Gemeente, een merkwaardige dag. Gedurende een tijdvak van 50 jaar had de ver dienstelijke jubilaris zijne beste krachten daarin aange wend, eerst als leeraar aan de Latijnsche School en het Gymnasium en als Schoolopziener en daarna gedurende de laatste 20 jaren als Inspecteur. Bij de receptiedoor 3 7 O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 32