54 Tentoonstellingen van fabrieknijverheid werden niet gehouden. b. Verveening bestaat in deze Gemeente niet. c. Visscherij. De opbrengst bij den afslag van aangevoerde zee- en riviervisch bedroeg in 1878 8960.41. III. Handel en scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. De heerschende malaise deed zich in alle takken van bedrijf gevoelen. Misschien mag gewezen worden op eenige vermeerdering van werkzaamheid in de branderijen en op iets grooter omvang van boter- en graanhandel, maar in het algemeen mag men zeggen, dat met wat er omging de zaken meer gaande werden gehouden, dan dat het doel van den handelaar (behoorlijke beloonina van arbeid en moeite) er mede werd bereikt. b. Buitenlandsche handel. Dezelfde artikelen die in het vorig verslag zijn genoemd (wijn, gedistilleerd, papier en spek) werden uitgevoerd doch in belangrijk kleinere hoeveelheden. c. Scheepvaart langs de rivierenkanalen en vaarten. Het aantal den IJssel bevarende schepen die te Zutphen laadden en lostten (de beurtschepen daaronder begrepen), was dit jaar weder eenigzins geringer dan het vorig jaar.' In 1878 werden aan den IJssel gelost 904 geladen 422 schepen 1877 978 451 1876 1009 461 1875 1031 499 Omtrent de schepen die den Berkel bevaren is een 55 volkomen juiste opgaaf moeijelijk. De Berkelvloot bestaat uit een twintigtal vaartuigen die van Vreden (in Duitsch- land)van Eibergen, van Borculo en van Lochem hout, schors en zand naar deze Gemeente aanvoeren om dan met turfhuiden en leerook wel met tabak en koloniale waren beladen, de terugvaart aan te nemen. Zij kunnen gemiddeld twee reizen per week volbrengen, doch worden vaak door lage waterstanden of door herstellingen van sluizen daarin belemmerd. HOOFDSTUK XIII. ïnrigtingenin verband staande met de uitoefening van Handel en andere Bedrijven. a. Middelen van vervoer te water. Het aantal stoombooten voor goederenvervoer neemt toe. In den loop van 1878 kwam een nieuwe stoomboot op Zwolle en Rotterdam in de vaart, terwijl eerlang een nieuwe stoomboot op Amsterdam in dienst zal gesteld worden. Ook kwamen in 't afgeloopen jaar een groot aantal sleepbooten in dienst van de Nijmeegsche sleepbootdienst die tot nog toe hare dienst niet op den IJssel had uit gestrekt. Het aantal beurtschepen bleef hetzelfde. b. Middelen van vervoer te lande. De Nederlandsch-Westphaalsche Spoorweg die in de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1878 | | pagina 30