42 De uitslag van het eindexamen was als volgt: 42 leerlingen der 5e klasse hebben daaraan deelgenomen waarvan 10 slaagden. Van de laatsten deden 2 met gunstig gevolg examen voor de Kon. Mil. Akademie en werden geplaatst als kadet van het 3e studiejaarnamelijk1 voor genie O.-I. en 1 voor de artillerie hier te lande. Uit de 4e klasse werd 1 leerling geplaatst als kadet van het 2e studiejaar voor de genie en uit de 8e klasse 1 leerling als kadet van het 5e studiejaar voor de geniebeiden hier te lande. Het Rijk verleent aan de Hoogere Burgerschool alhier eene jaarlijksche subsidie van f 7000. De kosten van het Middelbaar onderwijs bedroegen over 18 77 eene som van39963.6272. De ontvangen schoolgelden beliepen: Van de Hoogere Burgerschool4250. Burger-avondschool208. Te zamen f 4458. Landbouwscholen, scholen voor de zeevaart of gestichten voor doofstommen en blinden zijn in deze gemeente niet aanwezig, De staat van het onderwijs aan de inrigtingen voor het Middelbaar onderwijs is zeer goed en die der schoollocalen voldoende. Aan den staat van het materieel en de hulpmiddelen voor het onderwijs wordt groote zorg besteed. Met erkentelijkheid maken we hier melding dat door wijlen den heer J. F. Dietz als blijk zijner groote belangstelling in dit onderwijs eene som van ƒ4000 is gelegateerd, vrij van successie, aan de inrigtingen voor Middelbaar onderwijs in deze gemeente, onder bepaling dat de inkomsten dier gelden, op solide wijze belegdzullen moeten strekken tot aankoop van teekenbehoeftenten behoeve van die gratis-leerlingen der Burger-avondschoolwelke door de Commissie van Toezigt daar- 43 toe worden aangewezenalsmede al de bij genoemden heer voorhanden voorwerpen van natuurlijke historiezooals slan gen op liquor, opgezette vogels, eene geologische verzameling, verder al het voorhanden glas- en aardewerk tot de Pharmacie of Chemie behoorende en verder de aanwezige gedroogde plan ten en Herbarium-Vivum. V. Klinische scholen. Bestaan hier niet. VI. Verdere scholen van by zonderen aard en strekking. Onder de leiding van den heer J. A. Vrugtman bestaan in deze gemeente de navolgende Zangscholen, als: 1°. Eene Burger-Zangschooltellende 60 jongens en 428 meisjes als leerlingen 2°. Eene Volks-Zang school, met 405 mannel. en 49 vrouwel. leerlingen. Voorts werd door dien heer onderwijs in het zingen gegeven 3°. aan volwassenen (werklieden), ten getale van 20 personen; 4°. in eenen cursus aan onderwijzersten getale van 24 personen 5°. aan 24 mannel. volwassenenzijnde eene nieuw opge- rigte klasseen 6°. in eenen cursus aan volwassen meisjes uit den minge- goeden standten getale van 32. Het onderwijs aan de onder n°. 3, 4 en 6 vermelde leer lingen, werd geheel kosteloos verstrekt. De Zangscholen verkeerden in gewenschten bloei en lever den goede resultaten. Op de gymnastiekschool werd door één onderwijzer aan 264 mannel. en 88 vrouwel. leerlingen onderwijs gegeven. Aan het klassikaal onderwijs namen deel 79 jongens en 82 meisjes.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1877 | | pagina 23