40 II. Herhaling-, Zondag-, Werk- en Bewaarscholen. Aan de 8e, 4e en 5e openbare scholen zijn avond- en her halingsscholen verbonden. Behalve door de hoofdonderwijzers aan die scholen werd daaraan door 18 hulponderwijzers onderwijs gegeven. Het getal leerlingen bleef echter voortdurend hoogst gering, zoodat zelfs volgens het gevoelen der plaatselijke schoolcom missie eene opheffing dier scholen geene ongemotiveerde han deling zou zijn. Aan de alhier bestaande Zondagschool werd door twee onder wijzers aan ongeveer 30 mannelijke en 40 vrouwelijke leerlingen onderrigt in het zingen en het lezen van den Bijbel gegeven. De Gemeente-bewaarscholen zijn drie in getalals eene voor den meergegoeden standmet eene hoofdonder wijzeres en drie helpsters, waarop 105 kinderen; eene voor niet betalendenmet eene hoofdonderwijzeres zeven helpsters en 366 kinderenen eene voor niet betalenden (in de Hoven), met eene hoofd onderwijzeres, twee helpsters en 81 terschoolgaande kinderen. Verder bestaat hier eene bijzondere bewaarschool voor R. C., tellende circa 230 kinderenaan het hoofd van die school staat eene hoofdonderwijzeresbijgestaan door twee helpsters en eindelijk eene kleinkinderen- of maitressenschoolmet 1 onderwijzeres en circa 10 kinderen. III. Inrigtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De Normaalschool telde 30 kweekelingen26 mannelijke en 4 vrouwelijkewaaronder 5 Rijkskweekelingen met eene toelage van f 300. Van dezen legden in het afgeloopen jaar 7 examen als hulponderwijzer en 1 dat als hulponderwijzeres met gunstig gevolg af. Het onderwijs werd door acht onderwijzers gegeven die gezamentlijk een Rijkstoelage van f 1670 genoten. 41 De opleidingslessen van hulp- tot hoofdonderwijzer werden in het afgeloopen jaar door gemiddeld 16 hulponderwijzers en 2 hulponderwijzeressen bijgewoond. Door den Leeraar aan de H. B. schoolG. C. R. Hoetink, werd in Februarij een cursus geopend over de Staatsinrigting, die geregeld en met belangstelling gevolgd wordt. Aan deze inrigting werd onderwijs gegeven door de navol gende Leeraren aan de Hoogere Burgerschool, als: Dr. D. G. Cramerin rekenkunde en vormleerDr. B. C. Goudsmit, in natuurkunde; J. G. Frederiks, in Nederlandsche taal en G. C. R. Hoetinkin Staatsinrigting. De drie eerstgenoemden ont vingen van het Rijk eene toelage van f 200 iederde laatst genoemde nam vrijwillig zijne taak op zich. IV. Scholen volgens de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. In deze gemeente bestaan: a. Eene Burger-avondschoolwaarbij een directeur, een onder-directeur, 7 leeraren en 3 hulpleeraren. Op 31 December 1877 was het getal leerlingen 100, waar van 91 onderwijs ontvingen in alle vakken; 65 leerlingen ontvangen gratis onderwijs. De Werkschool heeft gedurende het gansche jaar stilgestaan, wegens vertimmering van eendaarvoor bestemdaangekocht huis achter de Groote Kerk. In den aanvang van het jaar 1878 is de nieuwe school in gebruik gesteld. b. Eene Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus, waar aan een directeurtevens leeraar13 leeraren en een hulp- leeraar. Het getal leerlingen bedroeg op 31 December 1877, 113, waarvan 105 voor volledig onderwijs, 4 leerlingen ontvingen gratis onderwijs. Van de leerlingen waren 78 uit de gemeente, 35 van elders.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1877 | | pagina 22