32 spreiden; ook is het voorgekomen, dat de tonnen niet vol komen waterdigt bleken te zijn en dat het brengen en af halen der tonnen niet geregeld plaats had. Al deze omstan digheden kunnen niet anders dan nadeelig zijn voor de meer dere uitbreiding van het stelsel. De Commissie acht het dus van het meeste belang, dat de uitvoering steeds met de noodige zorg geschiede, dat de afsluiting der tonnen behoorlijk verzekerd zij en dat vooral ook de goede reiniging en de desinfectie door uitspoeling met carbolzuur, niet, zooals meer malen voorkwam, worde achterwege gelaten. Ook op den toestand de zamenstelling en de vervalschingen der gewigtigste voedingsmiddelen heeft de Gezondheids- Commissie in het afgeloopen jaar hare aandacht gevestigd. Het scheikundig en mikroskopisch onderzoek van de verschil lende in den handel voorkomende meelsoorten van bakkers en grutters te dezer stede, in het jaar '1876 aangevangen, werd in het afgeloopen jaar voortgezet. Met genoegen kan de Commissie UEA. mededeelendat dit onderzoek vooralsnog tot gunstige resultaten heeft geleid en dat daarbij tot nog toe geen meelsoorten zijn ontdekt, die voor de voedingskracht of voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten. Voorts heeft de Commissie besloten een onderzoek in te stellen naar den toestand hier ter stede van een niet minder gewigtig voedingsmiddel, de melk. In aanmerking nemende de voortdurend in verschillende steden plaats grijpende ver valschingen van deze voedingsstof en vooral het gemak waarmede die vervalschingen straffeloos gepleegd worden, oordeelt de Commissie het van het hoogste belang ook hier ter stede een naauwkeurig scheikundig onderzoek in dit opzicht in te stellen. Met genoegen heeft de Commissie vernomen dat het Gemeentebestuur zich bereid heeft verklaard haar bij deze poging zooveel mogelijk te steunen. Uit de Gezond heidscommissie werden de Heeren Snijders en Tjeenk W illink 33 in eene sub-commissie benoemd, ten einde achtereenvolgens melksoorten van verschillende verkoopers ter gelegener tijd te onderzoeken. De Commissie heeft verder beslotendat, na afloop van dat onderzoek hetgeen bereids is aangevangen en zoo spoedig mogelijk zal worden voortgezetuitvoerig rapport zal worden opgemaakt en een afschrift daarvan aan Burgemeester en Wethouders zal worden ingezonden. Het scheikundig onderzoek van het drinkwater uit de openbare pompen te dezer stede werd ook in het jaar 1877 weder voortgezet. Voor één der pompen nl. pomp No. 35 op de Paardenwal was het resultaat van dit onderzoek weder ongunstig. De Commissie had de eer een rapport daaromtrent bij Burgemeester en Wethouders in te zenden met verzoek deze pomp te doen sluiten en de noodige maatregelen ter verbetering te nemen. In het personeel der Gezondheidscommissie grepen de volgende veranderingen plaats De Commissie had het verlies van een zeer verdienstelijk medelid te betreuren door het overlijden van den Heer J. F. Dietz, die sedert de oprigting van de Commissie aan hare werkzaamheden steeds op de meest ijverige en bekwame wijze deelnam en de betrekking van Secretaris der Commissie ins gelijks van de oprigting af met de meest mogelijke naauw- gezetheid heeft vervuld. Ter vervulling der hierdoor ontstane vacature werd aan UEA. eene voordragt van twee personen aangeboden en daaruit tot lid der Commissie benoemd de Heer G. L. Tjeenk Willink, apotheker alhier. De betrekking van Secretaris der Commissie door het overlijden van den Heer Dietz insgelijks vacant ge worden werd weder vervuld door de benoeming als zoodanig van het lid der Commissie, den Heer Dr. A. J. C. Snijders. Verder werd ter vervulling van de nog bestaande vacature, veroorzaakt door het overlijden van den Heer J. A. Gerretsen, 3

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1877 | | pagina 18