30 Aan Heer en Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zutphen. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eeringevolge de bepaling vervat in art. 9 harer verordeningaan Burgemeester en Wethouders het verslag in te leveren van hare verrigtingen en werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Het is der Commissie aangenaam in de eerste plaats te kunnen berigten dat de gezondheidstoestand in deze gemeente gedurende het jaar '1877 gunstig mag genoemd worden. De Commissie heeft ook weder dit jaar zooveel mogelijk getracht een waakzaam oog te houden op alles wat met de regeling der openbare gezondheid en der gezondheidspolitie te dezer stede in verband staat. Op de verbetering en opruiming van de bestaande woningen voor den minderen stand, voor zooverre deze ten opzichte van de noodige ruimte, luchtverversching en toegang van licht te wenschen overlaten, heeft de Commissie ook in het afgeloopen jaar weder de aandacht gevestigd. Daar reeds het vorig jaar gebleken was dat de woningen gelegen aan de Berkel, wijk B, No. 236 a, b, een d, in ellendigen toestand verkeeren, werden uit de Gezondheidscommissie nogmaals de Heeren Berkhout en Snijders benoemd ten einde een hernieuwd onderzoek in te stellen of genoemde woningen volgens het bestaande bouwreglement onbewoonbaar verklaard of wel om andere redenen moesten afgekeurd worden. De Commissie ontving deswege uitvoerig rapport, van hetwelk bij missive van 8 November 1877 een afschrift aan Burgemeester en Wethouders werd ingezonden. De Gezondheidscommissie neemt als nu de vrijheid nogmaals de aandacht van UEA. op deze zaak te vestigen. De Commissie zag met genoegendat door Burgemeester er. Wethouders voortdurend maatregelen worden genomen ter 31 bevordering der openbare zindelijkheidreinheid van goten en stratenverbetering der riolen enz. Zij neemt echter de vrij heid UEA. opmerkzaam te maken op het feitdat zoo dik wijls op vele plaatsen aanzienlijke hoeveelheden vuil en on reinheden worden opgehoopt, hetgeen in het belang dei- openbare gezondheid dient te worden tegengegaan. Vooral heeft de Commissie hierbij het oog op den toestand dei- Binnengracht of zoogenoemde moddergracht. Het is der Com missie bij een ingesteld onderzoek gebleken, dat zich onder de brug aan de Larestraat eene opeenhooping van allerlei vuil en onreinheden heeft verzamelddie vooral des zomers een ondragelijken en voor de gezondheid verderfelijken stank teweeg brengt. Hoewel de Commissie spoedig eene definitieve regeling van den toestand der Binnengracht hoopt te kunnen tegemoet zienmeent zij toch dat reeds dadelijkdoor de verwijdering van genoemde verzameling van onreinheid, eene zoo voorname bron van voor de gezondheid nadeelige gassen dient te worden weggenomen. Ook blijft de Commissie UEA. in het belang der openbare gezondheid dringend aanbevelen het plaatsen van de noodige urinoirs en vooral de herhaalde reiniging daarvan en de des infectie door afspoeling met eene oplossing van carbolzuur. Met belangstelling heeft de Commissie vernomen dat de uitbreiding van het tonnenstelsel tot afvoer van faecale stoffen door Burgemeester en Wethouders zooveel mogelijk wordt bevorderd. Echter meent de Commissie in het belang van deze gewigtige zaak en vooral met het oog op het wenschelijke van eene algemeene toepassing, UEA. niet genoeg te kunnen aanbevelen zorg te doen dragen voor eene behoorlijke uit voering van genoemd stelsel. Bij de Commissie toch zijn in het afgeloopen jaar meermalen klagten ingekomen over den onaangenamen reukdien de tonnen zoowel bij het vervoer langs de openbare straatals bij het in huis brengen ver-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1877 | | pagina 17