28 Eene belangrijke vernieuwing is aangebragt door het aan schaffen van een stoomketeldie in de eerste plaats moet die nen tot verwarming van het krankzinnigengesticht door middel van ijzeren buizen, welke verwarming tot nu toe plaats had met ruim 100 gegoten kagchelsin de tweede plaats wordt de stoomketel gebruikt voor de voeding en de verwarming der baden, terwijl hij tevens kan dienstbaar worden gemaakt voor het op eene afdoende wijze blusschen van brand. e. Geneeskundige dienst bij armenverpleegd in hunne woningen. Hierin voorzien voor zoover hunne hulp verlangd wordt twee Stadsgeneesheeren en een Stadsheelmeester. Door het alhier gevestigde Stedelijk Ziekenfonds, kunnen de minvermogendentegen eene geringe wekelijksche contri butie geneeskundige hulp en geneesmiddelen verkrijgen. Het te kort, dat over 1877 bedroeg 693.65, wordt door de Gemeente betaald. Dat te kort bedroeg in 1873 f 1255.64 in 1874 919.583 in 1875 827.71 in 1876 782.62* De verloskundige dienst voor minvermogenden is verleend door den Studsvroedmeester en drie Stadsvfoedvrouwen. In 1877 is betaald voor vaste belooning aan Stads genees-, heel- en verloskundigen 1793. Koepokinenting. Het getal verrigte koepokinentingen bedroeg 454waarvan 281 gratis. 29 g. Toezigt op de prostitutie. Er was in 1877 in deze Gemeente slechts één huis van ontucht, met vergunning aanwezig. De daarop bestaande verordening werd streng gehandhaafd; 't valt evenwel moeijelijk het zich aan prostitutie overgeven met bewijzen te constateren. Uit het alhier bestaande huis van ontucht hebben vier vrouwen aan Venerische ziekten geleden. De visitatie had geregeld plaats in het Lazarethdat in het O. en N. Gasthuis aanwezig isalwaar de lijderessen ook geneeskundig behandeld werden. h. Toezigt op de levensmiddelen. In het afgeloopen jaar zijn verschillende in den handel voorkomende meelsoorten van bakkers en gruttersscheikundig en mikroskopisch onderzochtde resultaten waren gunstig daar geene voor de voedingskracht of de gezondheid schade lijke bestanddeelen zijn ontdekt. Met een naauwkeurig scheikundig onderzoek van de melk van verschillende verkoopers is aangevangen en wordt voort gegaan de eindresultaten deelen wij in een volgend verslag mede. Het onderzoek van het drinkwater had tengevolge dat het water uit eene pomp op den Paardenwal ongeschikt vooi drinkwater bleekmaatregelen tot verbetering van die pomp worden genomen. i. Gezondheidscommissie. Het verslag der Gezondheidscommissie luidde over het afgeloopen jaar als volgt:

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1877 | | pagina 16