70 De Hulpbank en de Hulpbank voor minvermogende Israëlieten resp. met 53 en 11 personen, aan wie respectivelijk 57 en 21 voorschotten tot een bedrag van f 3905 en 698,11 werden gegeven. De ontvangsten dezer instellingen bedroegen respectivelijk f 4008,175 en 725,86. De Stads Armenschool werd drnk bezocht. De bemoeijingen van de afdeeling der Vereeniging „Volksonderwijs" alhier bleven daarop niet zonder gunstige uitwerking. HOOFDSTUK XI. I.nnil bouw en Veeteelt, Algermene toestand. Grootendeels wordt in deze gemeente de landbouw uitge oefend door pachters van kleine perceelen land, die bun bouw land voornamelijk met aardappelen, kool en uijen en verder met mangelwortelskoolrapenroggetarwe en garst bezetten zoodat de welvaart van den landman hier hoofdzakelijk afhangt van den aardappel-, kool- en uyenoog^t, welke producten strek ken zoowel ten behoeve van de ingezetenen als voor verzen dingen. Dit jaar was ongunstig voor de landbouwers, de overstroo ming van February en Maart liet van het winterkoren nage noeg niets over ten gevolge waarvan de landerijen later met zomervruchten moesten worden beteeld. De sterke droogte deed de oogst van het koren beneden het middelmatige blijven en deze schade zal zich dezen winter nog meer doen gevoelen door den geringen voorraad stroo tot voe ding en strooijing aanwezig. De hooioogst bleef ook gering; op de hooger gelegen gronden, tengevolge van de droogte, en op de lagere landen, door de overstrooming. Om deze redenen hadden de vetweiders ook geen voordeelig jaar; echter werd in het algemeen het weinige vette vee voor goede prijzen afgezet, terwijl daarentegen de handel in dragtig en jong vee flaauw was, toe te schrijven aan den belemmerden uitvoer en de weinige voorradige wintervoeding. 71 Door de langdurige droogte in dezen zomer bleven de aard appelen achterlijk; later groeiden ze door, doch lieten in kwa liteit veel te wenschen over. Ook openbaarde zich in Septem ber en October op sommige plaatsen de ziekte in erge mate, zoodat de prijzen sterk rezen, maar groote partijen moeijelijk te plaatsen waren. De opbrengst kan redelijk genoemd worden. De koopprijzen der gronden in deze gemeente zijn voor klei grond f 3000 a 4000 en voor zandgrond 2000 a 3000 per H. A. Zeldzaam evenwel hebben hier verkoopingen plaats. De huurwaarde der landerijen bedroeg in de laatste jaren per hektare: Voor Bouwland (klei) 200 a 300 per hektare. id. (zand) f 100 a 150 Weideland f 80 a 120 Hooiland 100 a 180 In deze gemeente bestaat eene afdeeling van de Geldersche Maatschappij van Landbouw en 260 leden tellende. Zij was van gunstigen invloed op den landbouw. Evenzoo mag niet onvermeld blijven de alhier gevestigde Landbouwers-Vereeniging met daaraan verbonden Zutphen's Landbouwers-veefonds: „De onderlinge hulp" met 54 leden. Tentoonstellingen werden hier niet gehouden. Nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen werden niet in gevoerd. Schadelijke dieren gaven onder deze gemeente geen overlast. Ziekten van gewassen en van het vee kwamen niet voor. De overstrooming in het voorjaar heeft aan den landbouw zooals bo,7en is vermeld, veel schade berokkend. Ook is door het hooge water, de klaver geheel mislukt. De wei- en hooilanden gaven daardoor ook al schrale uit komsten. Staat van de hoeveelheid der beteelde hectaren. Granen en Opbrengst per Geheele handelsgewassen. Hektaren- hektare °P^engst in in hektoliters. hektoliters. Zomergarst 6 20 120 Haver 24 18 432 Boekweit 2 18 36

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1876 | | pagina 37