44 Eene Gymnastiekschooltellende in 1875234 mannelijke en 68 vrouwelijke leerlingen. Hieraan namen 80 jongens en 65 meisjes deel aan het klassikaal onderwijs. Van genoemd getal leerlingen behoorden 75 tot de Hoo- gere Burgerschool, 63 tot de Burgeravondschool, en 16 jongens en 3 meisjes tot de Normaalschool. Over het algemeen werden de lessen trouw bezocht, ter wijl het gehalte van het onderwijs aan de gestelde eischen voldoet. Twee Zangscholenzijnde de Burgerzangschool, in 1850 opgerigt, met 82 jongens en 98 meisjes, en de Volkszang school, tellende 90 jongens en 45 meisjes als leerlingen. Het onderwijs aan volwassenen (werklieden) werd ge geven aan ongeveer 35 personen. Door den Directeur dezer scholende Heer J. A. Vrugt- manwerd in 1875 een nieuwe Cursus geopend voor Hulponderwijzers. Hij telde ongeveer 25 leerlingen. Het onderwijs der beide laatstgenoemde klassen werd geheel gratis gegeven. Het genoten onderwijs draagt goede vruchten en wordt zeer op prijs gesteld. Van gemeentewege wordt gelegenheid gegeven onderrigt in de Zwemkunst te erlangendaar aan een der beide ste delijke badinrigtingen een Zwembassin bestaat. Er werd in den afgeloopen Zomer ruimschoots gebruik van ge maakt. VII Latijnsche scholen, gymnasia en athenaea- Het alhier bestaande Gymnasium tolt 4 Leeraren en 27 leerlingen. Het onderwijs is zeer voldoende. 45 VIII. Kunsten en Wetenschappen. Muzijk-, teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn in deze gemeente niet aanwezig. Handteekenen en boetseeren wordt aan de Burgeravond school onderwezen. HOOFDSTUK X. Armwezen. In den toestand van de behoeftige klasse kwam in 1875 vergeleken met het vorige jaargeen merkbare verandering. Zij die wildenkonden hier werk vindenterwijl de Diaconie-besturen en verdere instellingen van weldadigheid in de behoeften voorzagen van hendie niet tot werken in staat waren. Wat in het vorige gemeenteverslag vermeld werd van -de berusting van Provisoren van het Bornhof in de be slissing door de regtbank alhier, bij vonnis van 31 Decem ber 1874, ten aanzien der bekende procedure tusschen de gemeente en de drie godshuizen, kan ook worden gezegd van Provisoren van het O. N. Gasthuis en het Burger weeshuis. Deze toch hebben zich ook daarbij nedergelegd. Evenwel werd het gevolgd door de eenparige ontslagne ming der drie collegiën van Provisorenwaardoor in hun ne vervanging moest worden voorzien en dan ook nieuwe besturen zijn opgetreden. De in deze gemeente gevestigde instellingen tot voor koming van armoede werkten krachtdadig mede tot leni ging en vermindering derzelve. De Stads-armenschool werd druk bezocht. Tegen school verzuim waakte niet zonder vrucht, de toen alhier be-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1875 | | pagina 24