34 wordt opgehooptterwijl sommige doorgangen, zelfs in meet aanzienlijke wijken zoodanig tot publieke vergaarplaatsen van onreinheid worden gemaaktdat men walgt zich. langs of door dezelve te hegeven» en alwaar, door het onvoeg zaam gebruik dat van deze doorgangen wordt gemaakt* de doorgaans karakteristieke ammoniakale lucht uit afzig- telijke hoeken en muren vrij sterk wordt ontwikkeld. Krachtige handhaving der stedelijke verordening op het gebruik en rein houden van goten, stratenwegen enz.» gepaard met herhaalde afspoeling en desinfectie met kar- bolzuur, benevens het plaatsen van de noodige urinoirs, wordt hier in het belang der openbare gezondheid dringend aanbevolen. Overigens hebben geene belangrijke epidemiëen, uitge zonderd in een geringe mate van mazelen, in deze ge meente plaats gehad, In het personeel der Commissie heeft eenige verandering plaats gehad. De bestaande vacature in de Gezondheids-commissie door het vertrek van den Heer P. Brouwer Rzn. naar Deventer werd weder vervuld en in zijn plaats als lid der Com missie benoemd de Heer A. J. C. Snijdersleeraar in de scheikunde enz. aan de Hoogere Burgerschool alhier, welke die benoeming heeft aangenomen terwijl de aftre dende voorzitter, de Heer II. W. van Rhijn, en de Se cretaris J. F. Dietz, als zoodanig werden herkozon en zich die keuze hebben laten welgevallen. De Gezondheidscommissie voorn'1. Namens dezelve J. F. DIETZ, Secretaris, Zutphon, 8 Februarij 1876. 35 HOOFDSTUK Vlb. Ten gevolge van het vertrek van den hoofdagent A. Rooze naar elders, werd besloten ter zijner vervanging een Inspecteur van politie te benoemen, waarop na oproeping van solicitanten, werd aangesteld de Heer J. W. M. HuijgensCandidaat-Notarisen werkzaam aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam. Yerder bestonden de veranderingen in het personeel en de vervanging der agenten, hier voren omschreven onder de rubriek Hoofstuk III 1« c. De volontair P. van Zadelhoff, werkzaam aan het bu reau van politie alhier, werd in 1875 benoemd tot Inspec teur van politie te Leeuwarden. De waarneming der functie van Marktmeester, voorheen waargenomen door den hoofd-agent Roozeis thans ge- bragt onder het algemeen politie-toezigt. Omtrent de dienst valt niets opmerkenswaardigs te ver melden. Als politie-maatregel werd door de politie mede de dienst als Havenmeester waargenomenter assistentie van den tegenwoordigen titularis die hoog van jaren is. De gemeente bleef in het afgeloopen jaar gelukkig van branden en andere rampen verschoond. Slechts een begin van brand ontstond in een huis in de Larestraat, bewoond door den eigenaar A. Kappers. Door spoedig aangebragte hulp mogt men den brand in weinig tijd blusschen. De openbare orde werd niet verstoord. De verordening van 1855 regelende den aard en duur der persoonlijke dienstenwaartoe de inwoners ter handha- tf»eineeute-Polltie,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1875 | | pagina 19