32 volge van de vroeger aangebragte verbeteringen aan wel putten en pompengunstige resultaten opleverde. i. Gezondheidscom missie. Het verslag der Gezondheidscommissie was over 1875 van den navolgenden inhoud: Aan Ileeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zutphen. De Gezondheids-Commissie alhier heeft de eer, naar aanleiding der bepaling in artikel 9 barer verordening ver vat, aan Burgemeester en Wethouders verslag te geven van hare werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. De Commissie heeft ook dit jaar een waakzaam oog trachten te houden op de openbare gezondheids-regeling en gezondheids-politie te dezer stede. Aan haar werd even als in het vorige jaar, een herhaald scheikundig on derzoek opgedragen van het water uit eenige nieuw ge bouwde en uitgediepte puttenen wel in het bijzonder van dat uit de pomp op de Nieuwstadtegenover den Heer Verweijen uit de nieuw gebouwde fNorton-pomp op de Paardenwaluit welk onderzoek is gebleken dat beide wateren geene voor de gezondheid schadelijke stoffen be vatten en vooral het eerste bevonden is van eene uit muntende hoedanigheid te zijn, en geen spoor van insecten, zooals vermoed werdheeft doen kennen. Voorts werd de Commissie door den Heer J. II. A. Wansleven alhier beleefdelijk verzocht de door hem afge leverd wordende waterfiltcrs van George Chaevinaangaan de derzelver werkzaamheid tot zuivering van drinkwater te willen onderzoekenaan welk verzoek zij heeft gemeend gevolg te moeten geven. De daaromtrent naauwkeurig en uitvoerig genomen proeven hebben ten volle betvezen, ook met het oog op 33 de eenvoudige zamenstelling dezer filtersdat zij tot ver krijging van goed drinkwater, met ruimte kunnen worden aanbevolen. Van het door den Heer Architect Itz aan de Commis sie ter hand gesteld desinfectiepoeder van Lüder en Leidloff te Bresden werd de ontsmettende kracht onderzochten is het gebleken dat de desinfectie door dit drooge poeder minder spoedig en minder volkomen plaats heeft dan wel door eene oplossing van zwavelzuur ijzer met bijgevoegd carbolzuur; van dit laatste zuur werd mede een monster, tot onderzoek van deszelfs deugdzaamheid ter desinfectie door den Heer Itz aan de Commissie ingezonden en werd dit bevonden van eene zeer slechte hoedanigheid te zijn. De Commissie zag met genoegendat door Burgemeester en Wethouders zooveel mogelijk de uitbreiding werd be vorderd van het Tonnenstelsel tot afvoering van faecale stoffendoch acht het van het meest belang dat de uit voering steeds onder behoorlijk toezigt plaats hebbe en dat de noodige zorg worde gedragen voor behoorlijke afslui ting en reiniging der tonnenmeermalen toch zijn bij de Commissie klagten gerezen over den onaangenamen reuk, welke deze tonnen bij het terugbrengen in de huizen ver oorzaken; eene voorafgaande uitspoeling met verdund kar- bolzuur zal in dat geval niet overbodig zijn. Hoewel door de zeer gewenschte maatregelen voortdurend door Burgemeester en Wethouders genomen, als daar zijn: het doen opvegenverzamelen en afvoeren van het straat- vuil het ledigen der goten enz.de reinheid in het al gemeen zeer wordt bevorderd, meent de Commissie echter H.E.A. beleefdelijk opmerkzaam te moeten maken op den toestand van vele gotendoorgangen en sloppen in de ge ringere buurten dezer stadalwaarmede door gebrek aan de noodige afwatering, het vuil dikwerf aanzienlijk

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1875 | | pagina 18