28 Middelbaar o 11 d e r w ij s. Het gewoon onderhoud en de gewone wit- en schoon maakwerken van het gebouw der Hoogere Burgerschool waarbij de aanschaffing van eene kast voor instrumenten, eene boekenkasteen tafeleenige modelramenzes nieuwe gordijnen, eenige nieuwe kagchelpijpen en reparatie aan de schooltafels en banken, alsmede voor de Gvmna- stiekschool het onderhoud van werktuigen en aankoop van een spirometer, vorderden gezamentlijk eene uitgaaf van f 1268,93^. Straatverlichting. De openbare straatverlichting eischte eene uitgaaf van f 5797,07. Openbare gezondheidsmaatregelen, desinfecteeren, enz. Voor aankoop van ruw carbolzuurchloorkalk en werk- loonen werd de som van f 257,30 uitgegeven. C Werken niet aan de gemeente behoorende, als Wegen van polderbesturen, corporatiën en bijzondere personen zijn in deze gemeente niet aanwezig. Begraafplaatsen van kerkgenootschappen en bijzondere personen evenmin. HOOFDSTUK Vla. Medische politie. a. Toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volks gezondheid. De toestand der openbare wegen, goten, riolen, sekreten, urinoirs, en van openbare gebouwen was voldoende. 29 De afvoer van vuil werd zooveel mogelijk bevorderd door eene geregelde lediging der zinkputten in de straten, terwijl tegen het houden van mestverzamelingen streng ge waakt wordt. Aan het tonnenstelsel tot wegvoering der faecale stoffen werd uitbreiding gegeven en voor de reinheid en reuke- loosheid zorg gedragen. Spuijïng der grachten in het belang der waterverver- sching vond geregeld plaats. Omtrent den staat der openbare gebouwen verwijzen wij naar Hoofdstuk V hiervoren. b. Heersehende ziekten. In het begin van November 1.1. openbaarden zich in deze gemeente de Mazelenwelke ziektegelukkig van goed aardig karakter, dermate uitbreiding verkreeg, dat zij bij besluit van den Inspecteur voor het geneeskundig Staats toezicht d.d. 16 November 1.1. als epidemisch heersehende werd verklaard. Er werden dan ook tot uit0. December 1.1. 329 kinderen door aangetast, waarvan er 14 overleden. Door Diphtheritis werden aangetast 4 lijderswaarvan 1 lijder bezweekterwijl door Typhus 6 lijders aangetast werdenwaarvan 3 overleden. Tot voorkoming van verdere uitbreiding werd van ge meente wege alle mogelijke voorzorg maatregelen genomen en vooral in de geringe buurten in ruime mate de ont smettingsmiddelen toegepast en kosteloos de noodige hulp verleend. c. Begraafplaatsen In den toestand der begraafplaatsen kwam geene ver andering. Zij voldoen aan de bestaande behoefte. In 1875 werden op do algemeene begraafplaats 450 lij ken begraven en op de Israëlitische 13.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1875 | | pagina 16