16 Gemeente-gronden. De opbrengst van pacht der Gemeente-gronden als losse landerijen, weilanden, tuinen en bleekerijen, bedroeg in 1875 de som van f 90349,56. Door den aanleg van den Ooster-spoorweg en de daar door noodig gemaakte verandering in de perceelsgewijze ligging der bouw- en weilanden op den Overmarsch, het Loensche landde Centauria en van de Ossewaardenwer den eenige pachters op hun verzoek van hunne pacht ont slagen en is daarna een gedeelte van de weide Centauria verpacht als bouwland, terwijl de weiden door slooten zijn afgescheiden geworden. De telkens geïnundeerd wordende laagte of Noordzijde der Centauria werd, over eene oppervlakte van ruim 3/i hectare, ongeveer met 0,75 M. verhoogd door afgraving en het daarop brengen van den naastliggenden hoogen grond en daarna als bouwland verpacht. De veranderde perceels-verdeeling maakte het ook noo dig dat met de toegangen naar de perceelen, ook de be staande weg over de Ossenwaarden door een anderen werd vervangen. Vier nieuwe hekkens met toebehooren werden gemaakt en gesteld. De bij den aanleg van den Ooster-spoorweg plaatsge vonden verlegging van de Voorstondensche beek maakte de groengrond op den Overmarsch langs den lagen Mui- zerswaard en het Schaters-weidje droogzoodat de verval len beek, alsmede de sloot beneden den lagen Muizers- waard moesten worden uitgediept; voor zoo ver die uit dieping plaats had langs de weiden van het Gebr. Bak kers Weeshuis werden de onkosten daarvan gemeenschap pelijk gedragen. 17 De bemesting van de Kijfsdijken met gaskalk en zeepasch vermengd met zandgaf goede resultatenin het zooge naamde zandgat geschiedde de vermenging met zand en afboorsel van en uit de slooten. Nu de gaskalk-niet meer kosteloos verkregen kan wordenis de ophaling ook ge staakt. Eene sproei- of gierkarbij de bemesting der lande rijen te gebruiken, werd, bij aanbesteding, geleverd voor f 251. Voorts werd uitvoering gegeven aan de bij de Begrooting voorgedragen werken als de vervallen straatweg of over laat bij de Emperbrug werd omgezetgelijkgemaakt en gemest en daarna met haver en klaver bezaaidhet ge deelte bouwlandwaar vroeger het zand gehaald werd tot aanleg van het nieuwe vak straatweg en ook tot onder- houd van den bestaanden straatweg, is gelijk gemaakt en gemest en mede met haver en klaver bezaaid; ook het zoogenaamde zandgatgelegen tegen de weide Centauria aan de noordzijde van den straatweg, werd omgezet, gelijk gemaakt en gemest en als bouwland in Perceelen verpacht. Met inbegrip van het aanbesteede onderhoud der afrik- kingen waren de uitgaven f 4456,46, de begrooting stelde f 4017,905 beschikbaar. In uwe handen werd gesteld de door den gemeente-ar chitect opgemaakte memorie en opgave van kosten voor het drooghouden der landerijen op den Overmarschen ter visie gelegd. B- Eigendommen bestemd voor de publieke dienst en openbare Gemeente-werken- a. Openbare Gemeente-gebouwen. De toestand isbehoudens het in vorige verslagen daar omtrent medegedeeldevoldoende. O O O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1875 | | pagina 10