De opkomst der leerlingen was vrij geregeld en de vorde ringen waren zeer bevredigend. De bestaan hebbende particuliere zwemschool of zwem- inrigting herleefde in 1874 niet. De gelegenheid tot verkrijging van onderrigt in de zwemkunst wordt van gemeentewege verschaft, daar aan een der beide stedelijke badhuizen een zwembassin bestaat en in 1874 is in gebruik gesteld. VII. Latynsche scholen, gymnasia en athenaea. Het alhier bestaande Gymnasium, waaraan 4 Leeraren, telde in 1874 89 leerlingen. Het onderwijs is zeer vol doende. VII, Kansten en wetenschappen. Muziek-, teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn in deze gemeente niet aanwezig. Handteekenen en boetseren worden aan de Burgeravondschool onderwezen. HOOFDSTUK X. iimweieo. Omtrent den toestand van de behoeftige klasse, in 1874, vergeleken met het vorige jaar, valt niets opmerkenswaar digs te vermelden. Ook toen trok Pruissen van hier nog veel volk uit de arbeidende klasse, alwaar het tegen hoog loon werk vinden kon, ofschoon in deze gemeente nog genoeg verdiensten te vinden zijn. De Diakonie-besturen en de verschillende Instellingen van weldadigheid werkten naar hare krachten mede om in de behoeften van hen, die buiten staat tot werken verkeeren, te voorzien. Hetgeen in het vorig jaarverslag werd vermeld omtrent de aanhangige procedure der drie Godshuizenhet O. en N. Gasthuis, het Bornhof en het Burger Weeshuis contra de gemeente Zutphen, is in zooverre beslist, dat door de Arrondissements Regtbank alhier, bij vonnis van 31 Decem ber 1874 de eisch der gemeente haar is toegewezen, in welk vonnis door Heeren Provisoren van het Bornhof werd berust. De besturen der beide andere gestichten hebben tot heden hunne beslissing nog niet kenbaar gemaakt. De hier gevestigde Instellingen tot voorkoming van armoede bleven ook met kracht tot leniging en verminde ring derzelve medewerken. De stads-armenschoolde 5e openbare hiervoren vermeld werd druk bezocht, waarop de bemoeijingen van de alhier bestaande afdeeling van het Schoolverbond van veel invloed waren. Op de Naai- en Breischool werd door 6 onderwijzeressen en helpsters aan een 140tal leerlingen kosteloos onderwijs gegeven in Naaijen en Breijen. Uit het verslag van het Hervormd Diaconiebestuur alhier over 1874 blijkt dat hetzelve 132 gezinnen het geheele jaar en 33 tijdelijk hekben verzorgd, terwijl 44 personen, voor namelijk buiten de stad, werden besteed. Daarvoor werd ongeveer 10973.52 uitgegeven. De. opbrengst van collecten en overige vrijwillige bijdragen be liep 6330.923 De Protestantsche werkinrigting verschafte in 1874 aan 91 gezinnen werk, die van 42705 kilogr. ruw touw 35516 kilogr. breeuwwerk vervaardigden, en van 148 kilogr. bindrotting, mandwerk, waarvoor aan arbeidsloon 4108 werd betaald en aan turf voor eene waarde van 78.75. Verder werd door deze inrigting aan tot werken onge schikte behoeftigen brood en turf vex'strekt tot eene waarde van 879.375. Het totale cijfer der jaarlijksche collecte bedroeg 2585,31. De toestand der Evang. Luthersclie armen-inrigting bleek 40 41

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1874 | | pagina 22