op den gezondheidstoestand, wordt streng gewaakt tegen het onbehoorlijk houden van mestverzamelingen en klagen de houders daarvan bitter dat zij steeds bekeurd en ver volgd worden. De Orde in de gemeente werd niet verstoord. De algemeene toestand der gemeente-politie tracht men zooveel mogelijk te volmaken. De gemeente is in 1874 bevrijd gebleven van branden of andere rampen. De in 1855 vastgestelde verordening regelende den aard en duur der persoonlijke diensten, waartoe de inwoners ter handhaving der openbare orde in het algemeen belang worden opgeroepenbleef van kracht. Evenzoo de veror dening op de Brandweer vastgesteld in 1871. In den loop des vorigen jaars werd door de Zutphensche Brandassurantie-Maatschappijen onder directie van de Heeren G. J. Dercksen en Ch. M. Hennyeene vrijwillige Brand- brigade georganiseerd, welke in zamenwerking met de Ge meentelijke brandbluschmiddelen, belooft groote diensten te kunnen bewijzen, en bij herhaalde proefnemingen met hare volledige inrigting, volgens Engelsch systeem, daarvan blijken heeft gegeven, inzonderheid door hare assistentie bij twee in het afgeloopen jaar voorgevallen zware branden in de naburige gemeenten Warnsveld en Gorssel. HOOFDSTUK VII. Nationale militie en Schutterij. a. Nationale militie. Aandeel der gemeente in de ligting Ingeschrevenen in de gemeente in 1873, geloot in 1874, waarnaar het aandeel is berekend. Ingelijfden bij de landmilitie Ingelijfden bij de zeemilitie 38 116 38 b. Schutterij. Werkelijke sterkte der schutterij in de gemeente: Actief273 Reserve275 Te zamen 548 Actieve sterkte der schutterij bij de wet gevorderd .273 Sterkte van den eersten ban der Schutterij Actief230 Reserve230 Te zamen 460 HOOFDSTUK VIII. Kerkelijke Kaken. Geene uitgaven voor de openbare eeredienst hebben van gemeente-wege plaats gehad. Het Diaconie bestuur der Hervormde gemeente ontving in het afgeloopen jaar een legaat van 100 van wijlen H. Louwmans, wede H. Bouwman en aan liet Diaconie bestuur der Doopsgezinde gemeente werd door P. N. .Tut van Breukelenwaard vermaakt een legaat van 200 nom. 2°/a Nat. schuld. HOOFDSTUK IX. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 1. Scholen voor lager onderwijs. Openbare scholen. Uitsluitend voor gewoon lager onderwijs .3 Transpor tere 3 3 82 33

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1874 | | pagina 18