Transport 3852.15 en op de mestplaats buiten de Nieuwstadspoort in 1 veiling 23 perceelen voor97.95 De opbrengst van den verkoop van lompen, botten, papier enz. bedroeg103,92 te zamen 4054.02 In eigen beheer werd tot bemesting van bouwland, boo- men, bloemperken enz. gebruikt tot eene geschatte waarde van119. In het belang der algemeene reinheid werd voortgegaan met de invoering van het tonnenstelsel en daarbij tevens het model vastgesteld waarnaar voortaan de tonnen behooren gemaakt te worden, en ten einde de invoering en het ge bruik derzeive te bevorderen, vastgesteld, dat ook van ge meente wege de tonnen verschaft zullen worden. Op ultimo December waren geplaatst 146 stuks. De invoering van het tonnenstelsel vorderde dus buitengewone uitgaven; het perso neel werd vermeerderd met een opzichter en drie arbeiders. Op de mestplaats buiten de Larepoort is eene loods opgesla gen om daarin de tonnen te kunnen reinigen en bergen; in die loods is een heetwaterfornuis gemaakt om de reiniging ook des winters naar behooren te kunnen doen en, aangezien er behoefte aan water was, aldaar een Northonpomp geplaatst. Tot het vervoer der tonnen werd, bij aanbesteding, ge leverd een tonnenwagen voor 94.50; de tonnen werden eveneens bij aanbesteding, geleverd voor 4.90 per stuk, alsmede drie ijzeren vuilnisbakken voor 116.44 In het onderhoud van het materieel werd naar behooren voorzien. De uitgaven waren 5892.30, zijnde 1656.33 boven de begrootingssom. Pleinen. In het onderhoud werd naar behooren voorzien. Waterleidingen, Beken en Sluizen. De aanhoudende lage waterstand gaf ruimschoots gele genheid aan de waterleidingen enz. het noodige te doen, o. a. aan de Voorstondensche beek; voor zoo veel mogelijk aan de waterleidingen door en langs de weidelanden Page- mate en Zwartinkhorstalsmede aan de Berkel of Molenbeek binnen de stad, welke tot ruim 300 M. boven de Ruïne werd geruimd en uitgediept. De grond en het vuil uit de Molen beek werden vervoerd naar de mestplaats buiten de Lare poort om later, na van puin enz. gezuiverd te zijn, met beer en mest vermengd, tot bemesting der weilanden te strekken. c. Wegen en voetpaden, behoorende aan- en onderhouden door de Gemeente. De wegen verkeeren in goeden staat van onderhoud. Tot dat onderhoud zijn aangekocht 30 M:l. grind a 2.75, 78J- M'. a 2.25 en 14', M3. grind a 2.55. Door den aanleg van den Ooster-Spoorweg werden eenige perceelen bouw- en weiland van de bestaande wegen afge sneden, zoodat er nieuwe toegangen moesten worden ge maakt met aanbrenging der vereischte ophoogingen en het hard maken derzelve. Dit was o. a. het geval met den weg naar en over de Ossenwaardenwaarvoor eene aan merkelijke hoeveelheid puin benoodigd was. Van den grindweg op Laren werden de bermen verlaagd de daarvan komende grond werd gebragt naar de weide de Koppelen en in de laagten langs den grindweg. Ook werd de weg naar en over de weide Helbergen verhoogd en, voor zoo ver er puin voorhanden was, ook bepuind. Deze buitengewone werken vorderden eene uitgaaf van 805.12 boven de voor het gewone onderhoud toegestane som van 1076.50 d. Rivieren, Kanalen, Vaarten en bijbehoorende werken, als: Waterkeeringen, Overlaten, Lijnpaden, Sluizen, Duikers, Beschoeijingen, Los- en Ladingplaatsen, enz. Dijken. Deze vorderden geene uitgaven. Kribben. In het onderhoud werd voorzien. De oevers van de Berkel, langs de nieuwe wandeling en de daartegen 20 21

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1874 | | pagina 12