het reeds hiervóór genoemde Ziekenfondswelks te kort door de gemeente wordt aangevulden de Zieken- en Begrafenis-bus, met eene subsidie van f 100 van de ge meente, en te zamen in 1873 2070 deelnemers tellende; het genootschap tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen, in 1872 60 vrouwen verplegende, aan wie tot een waarde van bijna 600 onderstand verleend werd. Nog de Bank van Leening, voor eigen rekening door den Pachter beheerd, met een beheer in ontvangst en uit gaaf van circa f 25000 de Spaarbank, in 1873 met 746 deelnemers en de Spaarkas met 88 deelnemers in gemeld jaar; de Hulpbank en de Hulpbank voor Israëliten in 1873 gezamenlijk met 74 deelnemers aan wie 102 voorschotten werden verstrekt. De vier laatstgenoemde instellingen hebben hare eigene administratie. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. De landbouw wordt in deze gemeente niet op groote schaal gedreven. Op enkele uitzondering na wordt ze door pachters van kleine percelen uitgeoefend. Van den aardappelenoogst hangt voornamelijk alhier de welstand van den landman af, terwijl overigens het bouwland gedeeltelijk beteeld wordt met roggetarwehaver en garst, alsmede met kool, mangelwortelsknollen en tuin vruchten. Voor vetweiders is het afgeloopen jaar niet gunstig ge weest in het voorjaar moest het vee duur worden inge kocht, terwijl de handel op de markten in October en November niet zoo vlug ging, als vóór en na dien tijd. De hooioogst was gunstig. In de koop- en huurwaarde der landerijen in deze ge meente kwam in de laatste jaren geene verandering. De alhier gevestigde afdeeling der Geldersche Maat schappij van Landbouw, Zutphen en Omstreken, 171 leden tellende, mist haren weldadigen invloed niet op de uitoefening van den landbouw. Tentoonstellingen werden evenwel in het afgeloopen jaar alhier niet gehouden. Van invoer van nieuwe gewassenwerktuigen en vee rassen werd niet vernomen en toepassing van nieuwe uit vindingen vond geen plaats. Misgewas en verlies van oogsten door onweder, hagel, vorst, overstroomingen en dergelijke verschijnselen kwam in deze gemeente niet voor. Schadelijke dieren gaven geen overlast. Ziekten van gewassen zijn niet voorgekomen. De gezondheidstoestand van het vee was gunstig. Staat van de hoeveelheid der heteelde liektarenmet opgaaf der hoofdgewassen en tweede vruchten, alsmede na welk gewas laatstge- melde zijn geteeld. Opbrengst per hektare en gezamenlijke opbrengst uitgedrukt in hectoliterskilogrammenstuks of geldswaarde in guldens. 43 Granen en handelsge wassen. Hectaren. Opbrengst per hectare in Geheele opbrengst in hecto liters. kilo gram men. stuks of gelds waarde. hecto liters. kilo gram men. stuks of gelds waarde. <v 6 20 120 Rogge. 18 18 324 Zomergarst. 4 30 120 18 30 540 Boekweit. 2 20 40 Boonen. 2 22 44 Erwten. 2 Aardappelen. 116 150 17400 Over te brengen. 168

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1873 | | pagina 23