't Algemeen houdt 's winters geregeld hare vergaderingen, evenzoo het alhier bestaande Genootschap tot beoefening van Natuurkundige "Wetenschappen. De hier sedert een paar jaren opgerigte Volksleeskamer circa 125 leden tellende, blijft de belangstelling wekken en tracht meerdere kennis en beschaving onder den wer- kenden stand te brengen. Yerder bestaat liier eene Muzijk-vereenigingals mede de vereeniging Pictura, onder bescherming van H. M. de Koningin, met een 150tal leden, ten doel hebbende door het geven van kunstbeschouwingen en tentoonstellingen van schilderstukken en teekeningenalsmede door het uit schrijven van prijsvragen belangstelling in de kunst op te wekken en te bevorderen. HOOFDSTUK X. In den toestand van de behoeftige klassevergeleken met het vorige jaar, valt geen bijzondere verandering op te merken voor zoover deze gemeente betreft. Gelegenheid om door handenarbeid iets te verdienen be staat hier weldoch tal van personen uit de arbeidende klasse gingen naar Pruissen om daar tegen hoog loon werk te zoeken of wel om andere redenen. De Diakonie-besturen en Instellingen van weldadigheid bleven voorzien in de behoeften van hendie door ouderdom of gebrekkelijkheid daartoe zelve niet in staat waren. In afwachting zijnde van de regterlijke beslissing ten aanzien van de door den gemeenteraad gewijzigde regle menten en derzelver in werking brenging van de hier ge vestigde gestichten het Oude- en Nieuwe Gasthuis, Born- hof en Burger Weeshuis ten gevolge van de door Bur- 41 gemeester en Wethouders, ten opzigte van dezelve, ge maakte wijziging in de lijst der Instellingen van Welda digheid bedoeld bij art. 2 der Wet van. 28 Junij 1854 (Staatsblad No. 100) en tot welker wijziging bij Koninklijk besluit aan Burgemeester en Wethouders het regt werd toegekend valt daardoor vooralsnog niets naders mede te deelen. Als middelen zoo gewone als buitengewonetot leniging en vermindering der armoede werden behalve na te noemen Instellingen tot voorkoming van armoede ook het Onderwijs en de Werkverschaffing dienstbaar gemaakt. De Stadsschool voor armen en minvermogenden waar kosteloos onderwijs wordt gegevenwerd druk bezochtde hier bestaande afdeeling van het Schoolverbond droeg veel daartoe bij. Op de stads Naai- en Breischool ontvingen een 140tal kinderen kosteloos onderwijs. De Protestantsche Werkinrigting verschafte aan 107 ge zinnen werk bestaande in touwpluizen en manden maken en werd daarvoor aan arbeidsloon in geld en geldswaarde uitbetaald eene som van f 2807,063 terwijl zij bovendien aan ziekelijke personen en ouden van dagen, tot werken onbekwaam, brood en turf ter gezamenlijke waarde van f 885,08 uitdeelde. De St. Anne Broederschap, door of van wege de ge meente beheerd, ondersteunde in 1872 weder een 50tal behoeftige personen. Hèt bedrag der ontvangsten dier Instelling beliep /"3040,46 5, dat der uitgaven f 2365.Verder droegen in 1872 tot leniging en voorkoming van armoede bij de navolgende in deze gemeente gevestigde liefdadige instellingen: De Werkinrigting van F. J. W. Vrijheid, met eene ge meentelijke subsidie van f 75, die aan een 200tal behoeftigen brei- en strikwerk verschafte en daarvoor f 1800 (in geld of geldswaarde) aan arbeidsloon uitbetaalde 40 O Armwezen,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1873 | | pagina 22