e. Geneeskundige dienst bij armenverpleegd in hunne woningen. Hierin voorzienvoor zoover hunne hulp verlangd wordt twee Stads-Geneesheeren en een Heelmeester. Het alhier gevestigde Stedelijk Ziekenfonds voorziet de minvermogenden, tegen eene geringe wekelijksche contri butie, van geneeskundige hulp en geneesmiddelen. Het bestaande te kort wordt door de Gemeente gedekt, het welk over 1873 de som van 1255,64 bedroeg. In de verloskundige dienst, ten behoeve van minvermo genden wordt, behalve door den Stads Heelmeester en Verloskundige, voorzien door drie Stads vroedvrouwen. Voor vaste belooning aan de Stads genees- heel- en verloskundigen werd in 1873 eene som van f 1793, uitgegeven. f. Koepokinenting. Het aantal verrigte koepokinentingen bedroeg in 1873 volgens opgaaf 232. g. Toezigt op de prostitutie. De bestaande verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen wordt streng gehandhaafd. In den loop des jaars werd eene vergunning tot het houden van een huis van ontucht verleend. In 1873 werden 31 personen als publieke vrouwen bij de politie ingeschreven; het middencijfer der zich uitslui tend aan de prostitutie overgevende individuen bedroeg acht a tien. Tweemaal 's weeks werd visitatie gehouden en in het afgeloopen jaar een 20tal gevallen van venerische ziekte geconstateerd. De daaraan lijdenden ondergingen hare verpleging in het Lazaret, mede in het O. N. gast huis aanwezig. 29 h. Toezigt op de levensmiddelen. De keuring van vleeschvisch en andere onder bereik vallende levensmiddelen heeft bij voortduring met streng heid plaats en levert bevredigende uitkomsten op. Het drinkwater in deze gemeente is over het algemeen van zeer goede hoedanigheid. Ten gevolge van plaatsgehad hebbend scheikundig on derzoek van het water in de straat-pompen is van eenige het water voor drinkgebruik afgekeurd en door aanhechting van bordjes kenbaar gemaakt. i. Gezondheidscommissie. Het verslag der gezondheidscommissie luidde over het afgeloopen jaar als volgt: Zutphen 11 Febr. 1874. Aan Ileeren Burgemeester en Wethouder en der Gemeente Zutphen. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eernaar aanleiding der bepaling in Art. 9 harer verordening ver vat, aan Burgemeester en Wethouderen verslag te geven van hare verrigtingen gedurende het afgeloopen jaar. Als naar gewoonte heeft de Commissie ook dit jaar een waakzaam oog trachten te houden op al die zaken welke voor de gezondheid der ingezetenen schadelijk konden worden geacht; en, aangezien geene belangrijke epidemiën in deze gemeente hebben plaats gehad en de bemoeijingen van het dagelijksch Bestuur tot bevordering van reinheid in het algemeen werden voortgezet, terwijl overigens de raad en hulp der Commissie door U. E. A. niet werd ge vraagd kan dit verslag zeer kort zijn. De Commissie had de eer bij missive van 8 September 1873 aan uwe zorg eenige maatregelen van voorzorg, welke 28

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1873 | | pagina 16