II. Nijverheid. III. Handel en scheepvaart. 54 Fabrieknijverheid en ambachten. In deze gemeente bevinden zich: 2 Steenfabrieken, als van Jhr. H. A. D. Coenen en van J. P. Hasselo Zoon. 1 Gasfabriek van de firma Heintz Comp. 1 Papier- en trasfabriek (gedreven door wind) van de firma W. Hissink. 2 Stoom-meelfabrieken, als van de Gebr. van Elk en van J. C. Muijderman. 3 Leerlooierijen en lijmziederijen, als van "W". Roosegaarde Comp., J. E. Nass en H. \Vr. Maaldrink. 1 Zeepfabriek van D. Albers. 1 "Wind-olie-, lijnmeel- en cementmolen van F. H. ïïeukelman. 1 Water-lijnkoeken-fabriek en mosterdmolen van H. van Wijhe, en 1 water-oliemolen van J. A. Reesink. De ingezetenen leggen zich veel en bij voorkeur op den landbouw toe; verder worden de gewone ambachten en bedrijven alhier door de ingezetenen zelve uitgeoefend, waaronder ge noegzaam werkvolk wordt aangetroffen. In de laatste jaren hebben vele ingezetenen elders werk gezocht en gevonden. Nieuw ingevoerde werktuigen of verbeteringen zijn ons niet bekend. Verleende en ingetrokken concession zijn niet voorgekomen. Tentoonstellingen van fabrieknijverheid vonden in 1871 in deze gemeente geen plaats. Verveening bestaat hier niet. Visscherij. De opbrengst van aangevoerde zee- en riviervisch bedroeg ten afslag de som van /J588&,-831 a. Binnenlandsche handel De binnenlandsche handel is hier niet van groote beteekenis. Omtrent de ter markt aangevoerde hoeveelheden en besteedde prijzen verwijzen wij naar Hoofdstuk XI. 55 De toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkel nering onderging geene merkbare verandering. b. Buitenlandsche handel. In 1871 werden 18 stuks certificaten van oorsprong aange vraagd tot verzending van goederen naar Oost-Indië, allen bestaan hebbende in vleesch-artikelen en papier. Het getal geijkte botervaten ('/8 vaten) bedroeg 7654. In het vorige jaar bedroeg het 7742. c. Scheepvaart langs de rivieren, kanalen en vaarten. In 1871 hebben aan de IJsselkade gelost 673 schepen, metende 35847 tonnen, geladen 194 10562 Van de scheepvaart op de Berkel wordt geen aanteekening gehouden. d. In- en uitklaringen vonden hier geen plaats. e. Werven en scheepsbouw. Op de eenige hier bestaande scheepstimmerwerf worden slechts schepen hersteld, van tijd tot tijd worden er kleine vaartuigen gebouwd. HOOFDSTUK XIII. Inrigtingen in verband staande met de uitoefening van Handel en andere bedrijven. a. Middelen van vervoer te water. In; den loop des vorigen jaars is aan de heeren R. A. His sink en H. D. Mispelblom Beijer Jr., Directeuren der Zutphen- sche stoombootreederijgevestigd te Zutphen, bij beschikking van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen tusschen Zutphen en Schiedam, langs Doesborgh, Nijmegen, Tiel, Zalt-Bommel, enz.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 29