s s 50 wisselenden winter die den veehouder toeliet zijn wintergroen tot het laatste te verbruiken, zoodat er bij het einde van het jaar nog waren die weinig of geen hooi gevoederd hadden. In koop- en huurwaarde der landerijen kwam geene verandering; meest al de landerijen behooren in eigendom aan de gemeente of aan de gestichten zoodat alhier zelden verkoopingen voorvielen. De alhier bestaande afdeeling der Geldersche maatschappij van Landbouw werkt gunstig tot bevordering van den land bouw; zij telt een 60 tal leden. Tentoonstellingen werden in het afgeloopen j aar alhier niet gehouden. Invoer van nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen vond geen plaats terwijl de toepassing van nieuwe uitvindingen niet is onderzocht. Over misgewas en verlies van oogsten door onweder, hagel, vorst, overstroomingen en dergelijke verschijnselen had men niet te klagen. Schadelijke dieren gaven geen overlast. Ziekten der gewassen en van het vee zijn niet voorgekomen. 12000 Staat van de hoeveelheid der heteelde hectarenmet opgaaf der hoofdgewassen en tweede vruchtenalsmede na welk gewas laatstge- melde zijn geteelt. Opbrengst per hectare en gezamenlijke opbrengst, uitgedrukt in hectoliters, kilogrammen, stuks of geldwaarde in guldens. Granen en handelsgewassen. Bunder- tal. Opbrengst per bunder in Tarwe Rogge Zomergarst Haver Boekweit Boonen Erwten Aardappelen Over te brengen. Geheele opbrengst in 51 Hoofd Tweede Opbrengst per Geheele gewas. gewas. bunder in opbrengst in- Voedergewassen. C/3 CA S C3 03 -a Ci O -O e O) CS to <X> O S c3 tra O 3 ca ca CJ 'J2 Q3 -C 'J2 Overgebragt 164 Mangelwortels 15 Koolraap 1 6 Koolraap als 2de gewas geteeld na 10 W ortels Stoppelknollen 10 Groen gemaaide klaver 6 Te zamen j 196 16 Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw en bloemisterij. Omtrent Tuinbouw kan bezwaarlijk opgaaf worden gedaan van uitgestrektheid der beteelde gronden. De drie hier bestaande bloemisterijen gaan van lieverlede vooruit en bepaalt zich de handel tot de Weekmarkten alhier en de verzending naar omliggende plaatsen. Boomgaarden zijn hier niet aanwezig terwijl de handel in vruchtboomen door de bloemisten slechts als bijzaak beschouwd wordt. Ooft en vruchten komen in groote hoeveelheden alhier op de Weekmarkten voor. Boomkweekerijen bestaan hier niet. De houtteelt bepaalt zich tot het planten van ypen, peppelen esschen en wilgenboomen langs de wegen en landerijen. De toestand van den veestapel was over 1871 voldoende. Opgave van het aantal dekhengsten, veulenmerrienveulens en werkpaarden; ezels en muilezels; springstierenmelkkoeijen en melkvaarzenkalveren en pinkenmestvee en trekossen schapen, houders van schaapskudden; geiten en bokken; var kens, van het pluimvee en van de bijenteelt, te weten:

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1871 | | pagina 27